pop up description layer



Senaste inloggning:
 E-mail:  Kom ihåg uppgifter
 Lösenord:  Automatisk inloggning
Mina sidor: (Endast medlem)
     





Inlägg Logga in för att kunna besvara detta inlägg! Se alla svar Till samma forum Till mina forum
 

Springer iväg med den tomma matskålen


Min labrador är förstås väldigt matglad, inte så oväntat för rasen. Han hetsåt ganska kraftigt så jag köpte hetsätar matskål till honom vilket sänkte tempot bra. Under tiden han äter kan man ta skålen utan att han blir arg eller så.

Däremot när han har ätit upp så vill han gärna ta plastskålen och springa iväg och lägga sig och tugga på den. Detta skulle inte vara så svårt att träna bort om det inte vore för att han känner sig jagad om man försöker närmar sig honom och kissar i farten vilket är ganska opraktiskt. Han är i övrigt rumsren sedan länge.

Det bästa vore kanske att träna på att byta bort skålen så skulle det säkert sluta snart, men vill helst slipa kisset + stressen som han säkert känner. Det finns hetätarskål i plåt, kan det vara en lösning?

Inte medlem än? Bli medlem helt gratis här --->

Datum & tid
2012-07-24 21:05
Inskickat av
/Andreas
Medlem 2012-01-08
Antal inlägg: 67
 Medlemmens galleri! 


Alla inlägg i denna fråga
 


Som medlem kan du här se bild på och läsa om medlemmen som skrivit detta forumsinlägg.

Sponsorer Rastplatsen:

 © 1998-2013 Enfinia AB 'Vovve' är ett registrerat varumärke Tryck här för att anmäla fel på denna sida