pop up description layer



Senaste inloggning:
 E-mail:  Kom ihåg uppgifter
 Lösenord:  Automatisk inloggning
Mina sidor: (Endast medlem)
     





Tillbaka till ett inlägg Besvara detta inlägg Till samma forum Till mina forum
 

diaré och sånt som vanligt då.....................


har ringt veterinär igen och sagt att han har fått canicur men har diaré igen ändå. ska jag ändå ge han fil och se om det hjälper hans mage??

Datum & tid
2006-10-06 19:21:06
Inskickat av
X-treme
Medlem 2004-08-20
Antal inlägg: 4748

Tillbaka till ett inlägg Besvara detta inlägg Till samma forum Till mina forum
 

Nej, ingen fil


Du ska svälta hunden i ett dygn och under den tiden ge Canicur.
Om hunden då har stabiliserat sig i magen börjar du med risdiet.
Då ger du ca 1 matsked 6-8 ggr om dagen och ser hur magen reagerar på det.
Skulle hunden få diarré igen så ska du ta kontakt med veterinären eftersom den ev kan behöva få vård.

Se till att hunden dricker ordentligt, det är jätteviktigt att den inte blir uttorkad

Datum & tid
2006-10-06 20:51:40
Inskickat av
Narren
Medlem 2004-01-09
Antal inlägg: 7930

Tillbaka till ett inlägg Besvara detta inlägg Till samma forum Till mina forum
 

torsk el fiskbullar


hejsann!!!när min hund hade kräkis och bajjis....så fick jag rådet att ta ett torskblock och koka i hop det me ris i ca 20 min..servera 2ggr den dan och vipps det gjorde jag och han mådde genast bättre på ett dygn...om du inte har torsk så kan du ta fiskbullar me ris,,utan fiskbulle såsen.och likaså servera 2ggr den dagen....fisken och riset stabiliserar hundens mage och magflora.Ja lovar att det är en mirakelmidicin....Och gott också:)

Datum & tid
2006-10-06 23:54:16
Inskickat av
Rambo pojken
Medlem 2006-07-27
Antal inlägg: 169

Tillbaka till ett inlägg Besvara detta inlägg Till samma forum Till mina forum
 

Re: diaré och sånt som vanligt då..............


Hej Jag har haft jätteproblem med min hund (5 Mån). Hon var lös i magen i flera månader, så jag gick till vet och blev rekomenderad samma foder som du blev! men det funkade inte så vet ville ta ett test för att se om hon kanske var alergisk. Och innan hade jag provat ALLT trodde jag tills jag blev rekomenderad Hypochylin. Det är saltsyretabletter som stabiliserar magen! Har funkat jättebra för mig.
Kolla gärna in den här länken så kan du läsa mer http://www.kebi.se/convoco/convklok.html Lycka till!


Datum & tid
2006-10-07 11:01:35
Inskickat av
alexandra.
Medlem 2006-07-24
Antal inlägg: 5



 © 1998-2010 Enfinia AB 'Vovve' är ett registrerat varumärke Tryck här för att anmäla fel på denna sida