6 mars 2006 av Borzoi i övriga hundfrågor
Hej
Att använda buren som sovplats är en helt annan sak , men nu har denna hunden utveklat ett stressbeteende och det blir inte bättre om du avskärmar hans flykt väg eller hans närhet till flocken .
Vidare skall inte självförtroendet eller självständighten eller om du vill kalla det för trygghet sitta i varken en bur eller i dig , framförallt inte på en jakthund där skall detta sitta i hunden en hund skall vara självständig trygg och ha självförtroendet befäst i sig själv , inte i något annat , motivationen och kompetensen för att ge honom ett tryggt och behagligt liv är din uppgift i den sk flocken . det är det enda vi människor är överlägsna hunden inget annat .
Nej jag har inte haft grythunbd men jag har haft flykt hundar , och en vinthund som tappat motivationben eller självsäkerheten flyr för det är hans styrka att fly han är bland dom snabbaste varelser i världen , samma sak där hans självförtroende självständighet osv skall sitta i honom då flyr han inte då samrbetar vi i dom " farliga " situationerna kan jag då visa honom att jag är kompetnet för att fixa situationen så stannar han kvar . Gryt hund eller Vinthund samma sak när det gäller befästning av självförtroende osv
Däremot kan det vara knepigt att motivera en självständig hund med stort självförtroende , men det kompenserar man inte genom att göra honom osälvständig , det gör man genom att öka motivationen och tilliten .