13 februari 2014 av Snäll matte i övriga hundfrågor
betyder inte att man är rörig, bara att läsaren inte har hunnit lika långt i resonemangen och därför inte fattar kortfattade förklaringar.
ALLA vill tycka att den egna hunden är söt. Det gäller alltså att i rasvalet göra en 'trade off' mellan utseende och psyke. Tycker man att alaskan malamute är vackrast, men tyvärr bor man i en stad, då skaffar man inte en sådan utan letar upp en ras som ser ut lite som en AM men inte fungerar som en extrem draghund utan klarar ett soffliv och att gå i parken.
Massor av folk älskar vargar men du kan inte ha ett par hemma för de är "galna" ur vårt perspektiv som hundägare. (Jmf de vargar som dödade skötaren på Kolmården genom att slita henne i två stycken - och hon hade fött upp dem.)