...kan detta vara kennelhosta? (försöker ladda upp film men jag tror inte att det fungerar, så här kommer en länk till youtube också, om jag nu lyckas skriva rätt då det inte går att klistra in..

http://youtu.be/-aAxiHfkGSg )
Ingen av mina hundar har haft kennelhosta förut så jag vet inte hur det låter/ser ut. Vad jag kan läsa mig till och se på filmklipp så är det kanske mer som "kräkhostningar", och något sådan gör inte min hund.
Detta började igår när vi tränade lite inomhus och jag belönade honom med en godis. Jag trodde att han hade satt i halsen, men det fortsatte sedan under dagen och även idag.
Det verkar mest komma när han gör något (när han är passiv/vilar/sover går det bättre) och när han lägger vikt i halsbandet ute, vilket också får mig att tänka kennelhosta då det tydligen ska vara lätt att famkalla hostningarna genom tryck på halsen som jag förstod det.
Det låter lite obehagligt, som att han har svårt att få luft, men han får bara små "attacker" och sedan är det bra. Annars andas han helt normalt, kan sova utan problem, verkar pigg och glad som vanligt osv.
Därför anser jag inte att det är akut nog att åka till veterinären med då det är helg. Dessutom bör man väl inte gärna ta en hund med kennelhosta till vet (eftersom det smittar så lätt) ifall det skulle vara det, och det behandlas vad jag förstår inte alls så länge hostan inte är väldigt svår.
Att det kan ta några veckor att bli av med kennelhosta förstår jag, men jag vill ju inte gärna avvakta i flera veckor om det skulle vara något annat än kennelhosta, något allvarligare problem med luftvägarna eller så.
Så jag hör med er först som har erfarenhet. Vad låter det som?