idag när vi var ute med en kompis o hennes 2 hundar, på långtur i skogen så var det ganska mkt skitsjobbiga odjur som flög omkring o var riktigt jobbiga.
tom hundarna vart lite besvärade tidvis...de såg typ ut som vanliga flugor fastän kanske en fjärdedels storlek o bitande. upptäckte vid ett tillfälle att de satt o bet i bakbenen på min ena vinthund o det kom liite blod när jag strök bort dem, men de verkade mest vara från själva odjuret...sen fick alla bada i sjön o det var väl lite skönt...en stund efter vi kommit hem så ringde min kompis o frågade om vi hade fått några bulor elr bett och när jag kollade så är de alldeles rödprickiga i ljumskarna!!

men helt platta prickar, alltså inte några bulor elr som nässelutslag...det verkar inte besvära hundarna direkt nu håller inte på o kliar elr putsar o slickar...men va tusan var det för nåt nytt satyg!???tror alri jag sett nått liknande odjur...joo jag vet i vissa miljöer i skogen finns det mer odjur. men då nästan alltid där det är mer blandskog med lite sankmark nånstans elr vatten typ... detta är mest torr sandjord med tallar o ljunglandskap...inte det typiska mygg o annat skräp.... vi funderade oxå på om gårdagens långa o otäcka åskoväder har rört upp nåt ...prickarna är nu ff röda men inte buliga elr kliiga,,,