I lördags hälsade jag på min pappa och jag hade mina hundar med mig. Jag har en ny aussietik, sex år, som jag har haft i drygt en månad. Hon har träffat min pappas hund, också tik, vid två tillfällen innan. En gång hemma hos dem och en gång hos oss, och det har gått superfint.
Men hon löper nu, och när jag skulle hälsa på i lördags så var hon väldigt uppstressad, skällde när hon såg pappas tik, och när de skulle hälsa flög hon på henne. De var då i koppel utanför deras hus så vi separerade dem genast. I samma veva var min aussietik på mina två andra tikar också.
Pappa tog undan sin tik och mina hundar var för sig. Då var det lugnt mellan mina hundar, som om ingenting hänt. Men min aussietik var allmänt mer stressad än jag sett henne tidigare. Som sagt har jag ju inte haft henne så länge så vet inte hur hon brukar vara vid löp. Har frågat förra ägaren som sa att hon kunde vara lite mer flåsig och gnällig, men att hon inte riktigt kände igen det jag beskrev. Någon som har nån erfarenhet av löp? Min andra tik som löper visar inget förändrat beteende, så vet inte riktigt vad som är vanligt.
Sedan lördag har hon varit som vanligt, och känns ganska lugn. Nu undrar jag hur jag ska introducera henne för pappas tik igen, senare när löpet är slut. De träffades inte nåt mer efter det att hon hoppat på henne. Tankar?