Hej!
Jag är nybliven pomeranian ägare sen två månader tillbaka. Jag tog över en 1 år gammal pom som en omplaceringshund. Hon är sprallig, glad, busig, kelen, lugn när det behövs och en helt underbar individ. Jag hade aldrig tänkt skaffa små hundar och trodde aldrig att jag skulle äga en själv, så det kom lite som en chock när jag var tvungen att köpa jätte små leksaker och smått foder.
Ja märkte rätt fort att hon har enotroligt känslig mage. Men vad kan man ge sina pomar?? Just nu får hon torrfoder blandat med råkyckling och en skvätt vatten i det. Hon gillar det! Men så fort hon upplevt stress eller annan form av psykisk påfrestning så kräks hon och blir helkonstig i magen några dagar efter.
Hur känsliga är dessa hundar? Är det meningen att dom ska ligga på soffan hela dagarna? Tar ni aldrig med era pomar någonstans? Vad ger ni dom för mat?