Min snart 14åriga JRT har på väldigt kort tid börja höra enormt dåligt. Han tycks näst intill vara döv. I början på december så uppsökte jag veterinär i samband med vaccinering och tog upp kliande i örat. Han har tidigare haft öroninflammation så jag känner igen tecknen. Han hade redan börjat höra lite sämre. Veterinären gav mig endast örontvätt, en annan sort än den jag hade hemma. Jag tvättade och smörjde öronlappen med idomin för den var så röd och sönderkliad.
För två veckor sen i måndags var vi till en annan veterinär med honom för det hade blivit mycket värre, där konstaterade hon att han hade både inflammation och svamp och fick medel som han haft förr vid tidigare tillfällen. Han hade då börjat höra ännu sämre. Nu är öronen jättefina, han kliar inte och har inte ont men han hör typ ingenting.
Jag säger ord i olika tonlägen som han förr reagerat på men reagerar inte alls. Jag kan använda pipleksak bredvid honom men han reagerar inte, det han tidigare blivit totalt tokig av. När jag kom hem från jobbet igår så fick jag gå upp och väcka honom, han de hade varken hört mig eller de andra hundarna när jag kom hem. Han reagerade när jag tände lampan i sovrummet. När han är ute på gården kan jag inte ropa in honom utan jag får vänta tills han själv vill in, då skäller han vid dörren. Numera när han skäller så skäller han superhögt. När jag gör ordning hans mat brukade han alltid pipa och skälla till, numera skriker han och skäller så det gör ont i örat. Han hör inte heller när jag ber honom vara tyst utan jag måste peta till honom.
Det är väl bara att inse att han inte hör, att han nästan är döv. Jag vill höra hur det är för andra med döva hundar. Hur påverkar det? Vad kan jag göra för att underlätta.
För några veckor sen hände det som inte fick hända, han högg ett barn. Min gudson som varit med hundarna massor. Han ramlade bredvid honom och han tvärvände och högg. Nu börjar jag undra om det inte även berodde på dåliga hörseln, att han blev extra rädd när barnet helt plötsligt dunsade ner bredvid honom.
Han har varit fantastisk ute på promenader och alltid gått lös och lyssnat på mig, han kunde gå lös genom hoper med änder på stan, han varit lös med fågelunge och inte rört en fena, så otroligt snäll hund är han. Nu inser jag att han inte kommer kunna gå lös mer. :( Han som tycker så mycket om att strutta en bit framför mig och resten v jyckarna och ha koll på läget. :(
Vad mer kommer ändras? Vad måste jag tänka extra på?