Hejsan!
Jag är en tretton årig tjej som går i sjunde klass och är väldigt hund intresserad.
Just nu har både jag och min familj pratat om att skaffa hund (ungefär) nästa år.
Jag bor i två lägenheter nära skog (två eftersom föräldrarna är skilda, men jag bor mest hos min mamma).
Min skola börjar och slutar sisådär kl. 08.00 till 14.00.
Som sagt är jag intresserad på att skaffa en hund, jag är en hyfsat aktiv människa som skulle kunna tänka mig att gå ut med min framtida hund till ställen som stranden (i närheten) för att bada, hundpark (i närheten) och skog nära oss.
Om jag får en hund skulle jag kunna erbjuda den 1 timme (och kanske 30 min, om jag har tid) promenad max totalt per dag med bland annat lydnadsträning varje kväll och större aktivering på helger.
Jag har aldrig haft hund innan men jag har varit hundvakt till två hundar många gånger (en dvärgschnauzer och en malteser, båda tikar) enda sen de var valpar.
Om jag skulle skaffa hund har jag ingen aning vilken ras som skulle passa mig, själv gillar jag mellanstora hundar. Just nu är jag väldigt intresserad i lapsk vallhund, men har hört att de är väldigt motionskrävande.
Jag vill gärna ha en hund som gillar att röra på sig men jag vill inte att den börjar "klättra" på väggarna om det är så att jag blir sjuk en dag och att den får kanske lite mindre promenad än vanligt.
Min bror är inte allergisk men kan vara lite små känslig mot hår på djur. Alla hundar fäller, det vet jag. Jag kan tänka mig att borsta mycket och har tiden för det.
Vad jag har hört/läst om lapsk vallhund är att de är läraktig, lugn, arbetsvillig hund som kräver en viss mycket motion men att de ska fortfarande ha förmågan att ta det lugnt, stämmer det?
Dessutom vill jag påminna om att jag är borta i några timmar till skolan, vi kommer eventuellt kanske skriva in den på hunddagis eller kanske hitta en dagmatte eller så får vi lära den att vara själv.
Jag gillar både lapphundar och vallhundar, jag tycker alla de sorterna är sjukt söta men lapsk vallhund (tror jag) passade mig mest, eller vad tycker ni?
Behöver verkligen hjälp av alla hund ägare!!