Jag ger er ett scenario nu och vill gärna höra vad ni har att säga om det.
Anki har två hundar, en hane och en tik av större storlek. Tiken, Smulan, går inte ihop med andra hundar. Lars har två tikar, småhundar, har inga direkt problem med andra hundar.
Lars har satt ut Smulan i lina på bakgården, Anki är inte hemma. Lars släpper ut de små hundarna på framsidan. En av de små springer bak rakt mot Smulan, Smulan agerar blixtsnabbt och hugger. Lars dotter springer emellan och hennes hand blir offer för Smulan, dock inga hål. Den lilla tiken får ett bett i nacken men inget som krävde veterinärvård.
Vad säger ni om Smulan. Är hon en aggressiv hund? Man vet att hon har svårt för andra hundar. Är inte detta situationsbaserat. Dottern tror att Smulan är elak rakt igenom och gjorde detta med vilje och är rädd. Självfallet är hon rädd. Anki har varit tydlig med hur Smulan fungerar. Anki menar på att det var dumt att han släppte ut de små när Smulan satt där bak men Lars anser inte att han gjort fel.
Smulan ska få nytt hem men det tar tid och det är onödigt gräl kring denna händelse ständigt.
Vad säger ni? Är Smulan hemsk?
Vill tillägga då att Smulan är speciell, som sagt går hon inte ihop med andra hundar och blir i såna lägen aggresiv men annars är hon en trevlig rolig hund. Hon har sina gränser gentemot människor också, hon vill inte att människor kommer för nära med sina ansikten, då visar hon tydligt genom att morra. Jag ser det såhär då; låt hunden vara ifred! Kom inte nära med ditt ansikte. Annars tycker hon om mys och lek och träning i alla des former.
Jag ser dock inte hunden som elak och aggressiv, hur förklarar man för en liten tjej?