1. Jag har samma regler, både i soffan och sängen.
Inga tuggben eller leksaker i soffa/säng, då får man ligga i sin korg eller på golvet.
Hur jag har lärt in det är att bara ge tuggben på golvet, försöker de hoppa upp så ber jag hunden att hoppa ner.
Ibland väljer vovven att vara i soffan och skita i leksaken/tuggbenet och ibland lägger den sig ner i sin korg och tuggar klart, sedan hoppar upp. Inge konstigt med de.
Jag blir aldrig arg då hunden hoppar upp utan är bara bestämd.
2. Jag fyar aldrig på hunden om den gör ifrån sig inne, då är det mitt fel, eftersom jag inte har varit uppmärksam nog och tagti ut valpen eller för den delen, den vuxna hunden, då den har behövt göra sina behov.
När hunden utgör sina behov inomhus så tar jag upp den (medans den gör det och eller direkt då jag har upptäckt att den har gjort någonting), väntar tills den sätter sig ute och berömer med röst. Jag säger även "rasta" så får jag in ett kommando för att jag vill att hunden ska pinka/bajsa.
Min valp är 3 månader och hon förstår vad jag menar när jag säger rasta :).
Man ska hålla i åtanke att en valp inte kan hålla sig fysiskt sätt som en vuxen hund kan, den funktionen kommer då de blir äldre (4-6 månader), det är ungefär i samband med att de faktiskt blir rumsrena :).
Gå hellre ut en gång för mycket än en gång för lite med din valp.
Lycka till! :)
2. Rumsrenheten... Jag har läst att man skall inte fya/straffa valpen när den gör det inne, utan lungt bara konstatera att en olycka skett. Ute berömma och ge godis när den gjort där. Men min fråga är är detta verkligen rätt? Jag menar om den fattar att gör jag det ute får jag belöning, men gör jag det inne, så är det ändå ok, då det inte kopllar det med något negativt. Eller tänker jag fel?