Hej
Vi ska nu skaffa hund efter att ha varit "hundlösa" en tid och har nu slutligen två val; Dvärgschnauzer eller blandningen Cockerpoo. Trots att dessa båda skiljer sig åt i mentalitet och päls/utseende, så finner jag att de båda skulle passa vår familj. Jag hoppas nu få lite hjälp med det slutgiltiga valet, då jag fortfarande är ambivalent. Jag står nämligen i kö på kommande valpar hos tre uppfödare (två med cockerpoo och en dvärgschnauzer) och vill ju kunna ge besked när valparna väl är födda.
Varför jag tvekar på en DS beror på dennes uttalade och starka (?)vaktegenskaper och därmed kan bli "skällig" (det ska ju gå att stävja men tänk om jag inte lyckas och jag får en individ med starkare "skällgener"....). Reservationen mot främmande både tilltalar och får mig att tveka. Tvekar för att jag absolut inte vill ha en osäker hund mot barn, andra hundar och människor. Tilltalar för att jag vill ha en hund som är uppmärksam på mig som ägare och inte rusar fram till/hoppar på allt och alla, i tid och otid - andra hundar som människor.
Varför jag tvekar på en Cockerpoo beror på att det verkar vara en enbart glad och trevlig hund dvs den älskar allt och alla ohämmat. Jag är rädd för att den blir för tråkig och "tam" i vår familj. Att den blir för tråkig och opersonlig helt enkelt. Sen är det svårt/omöjligt att veta vilka egenskaper just min valp får då det är en blandning av två olika raser.
Pälsvård på olika sätt är ju aktuellt oavsett hur jag väljer, så det har ingen avgörande betydelse MEN om jag skaffar en DS så kommer jag att vilja hålla skägget och ögonbrynen så korta som möjligt utan att förstöra karaktären. Jag avser inte att ställa ut. Är det ok i Dvärschnauzer kretsar eller blir jag stämplad som "olämplig" då?
Min hund kommer att vara min dagliga följeslagare dvs följa mig på jobbet (kontor men rörligt och mycket möten med olika människor). Funderingar finns att utbilda min blivande hund till terapihund eller vårdhund, då jag jobbar med funktionshindrade.
Jag vill ha en lättlärd och smart hund. Agility och lydnad på vardagsnivå - ej tävling - kommer jag att hålla på med.
Jag vill gärna att hunden ska kunna vara lös ibland dvs inte strunta i mig och bara rusa iväg och jaga första bästa katt, annan hund eller människa. Vissa raser/typer är ju svårare att få till detta med och vissa går inte alls.
I övrigt är vi en vanlig familj; aktiva ibland och lata ibland. Vår hund ska passa in i vårt "mellanmjölks"- liv.
Utifrån det jag ovan beskrivit tar jag tacksamt emot andras erfarenheter, råd, tips, vägledning innan jag gör mitt slutgiltiga val!