Igår vid tvåtiden så blev min ena tjej väldigt dålig i magen. Avföringen var slemmig och väldigt ljus och efter det så började hon bajsa vatten i princip. Vi måste ut ca en gång i timmen och hon är otroligt dålig på att säga till utan ligger still tills det börjar krisa och bajsar då inne. Hon fick fasta och efter det har hon under dagen fått små portioner av ris och fisk. Hon försöker bajsa men sista timmarna har det inte kommit mer än några få droppar. Hon är jättepigg, dricker bra och äter när hon får mat så hon verkar inte påverkad på något annat sätt. Inget blod i avföringen heller men hon har börjat pipa/gnälla när hon försöker bajsa nu, det måste göra ont vid det här laget.
Brukar det ta så lång tid innan det blir bättre? Har aldrig varit med om att det gått så många timmar med diarré förut. Varken med henne eller min andra hund.
Som sagt så äter och dricker hon och är väldigt pigg så jag har inte ringt veterinären men nu när det är kväll igen och det inte känns som att det blir bättre så börjar jag fundera på om jag tagit rätt beslut.