Det här är en fråga till er som kan det här med lydnadsträning. Min vovve är jätteduktig på att följa med både med och utan koppel, han håller koll på mig, han följer tveklöst efter när jag byter riktning och han kommer alltid på inkallning, oavsett eventuella distraktioner. Det enda problemet är att han, när han går lös, gärna rör sig inom en ganska stor area runt mig.
Han är van att springa i skogen, och där får han gärna springa ganska långt ifrån mig så länge han kommer tillbaka när jag ropar och också själv håller koll på var jag är, men jag bor i ett bostadsområde och innan jag vågar ha honom lös här vill jag lära mig att lära honom att han måste hålla sig mycket nära mig.
Jag har lärt honom att gå fot, och det är han duktig på, men ingen av oss vill ju att han ska behöva gå fot hela promenaden, bara att han håller sig inom någon meter eller två ifrån mig. Samtidigt vill jag att han ska få springa mer fritt när vi väl är i skogen. Därför undrar jag om ni jobbar med något kommando som betyder att hunden ska hålla sig nära, men inte behöver gå fot och hur ni i så fall tränat in det kommandot? Har ni några andra tips på hur jag bör göra?