Vid matdags måste han sitta ned, en bit bort, och vänta på varsågod. När han har ätit färdigt har vi börjat med byteshandel då han hugger då vi försöker ta bort skålen.
Från uppfödaren har vi fått tips om att vi ska dela upp maten i fyra portioner vid varje tillfälle och köra byteshandel och "visa vem som bestämmer och vara mer stränga", byteshandeln funkade inte alls, han högg då med och det där med att visa vem som bestämmer är inget som vi vill göra. Från ledaren på vår hundkurs har vi fått tips om att sluta upp med att ge mat i skål under en tid, att ge honom det vid promenader, göra det till en sökövning och det ska vi prova.
Vi misstänker att han inte har fått den bästa starten hos uppfödaren då hon hade många hundar och kanske har han fått kämpa för maten och inte fått vara ifred när han sover.
De gånger som han biter mig försöker jag bara gå därifrån utan att reagera men ibland blir han så galen så jag måste hålla fast honom och fösa bort honom för att jag inte ska bli biten mer.
Vi tränar med honom i sitt och inkallning, ligg o.s.v. Att söka efter godis har vi inte gjort så mycket då vi trodde att det skulle vara nog med att upptäcka och sniffa på saker på promenader med tanke på att han är så ung.
Han är en Parson Russell terrier.