Jag pratade med min mor häromdagen. Jag vill inte kalla henne gammal förstås, men hon växte upp innan internet och då många inte hade TV.
De hade en liten gård, och hund förstås.
Vad för hund?
"Nån blandning mellan gråhund och några andra tror jag? Han var världens snällaste, fin hund på alla sätt och vis"
Vad gav ni honom för foder?
"Han åt vad vi åt. Lagad husmanskost i lite olika former" Hon tillade även att om någon hade tagit fram en säck "hundmat" tex torrfoder och sagt att detta ska man ge hunden, då hade man skrattat personen i fråga rätt i ansiktet.
Tror hunden blev 14-15 år gammal, och vad jag vet vid god hälsa ända tills den fick lite problem mot slutet (min mormor bla spenderade en STOR summa av deras pengar på att operera hunden när den var 12 tror jag det var, då alternativet var avlivning. Alla tyckte hon var en idiot för det, men hunden levde ~3 år till)
Min poäng? Ingen särskild. Men kanske lite perspektiv.