Jag blev förälskad för 1 1/2 år sedan i en hittehund (rescue dog) i soliga Spanien, och kan inte glömma den. Nu har jag med lite tur en situation i höst som gör att jag kan ta ansvar för en vovve. Så om ni har erfarenhet och svar på frågor nedan vore jag tacksam!
Bakgrund
Vovven var 11 månader när han plockades upp på gatan och sattes i hundgården, där han nu varit 1 1/2 år. Där finns ca 300 hundar, som finns i olika inhägnader efter ålder och kön. Han börjar nu närma sig 3 år m.a.o.
Frågor:
1. Vad är egentligen bäst för en hund; vara med en massa kompisar hela dagen utan krav... eller på hunddagis och sedan på hunddagis och på kvällar i en lägenhet utan kompisar?
2. Hur enkelt är det att få den här pysen rumsren? Kan man låtsas att han är valp och gå ut var 4:e timme i ett antal veckor?
3. Social träning, samma där, kan man tänka valp och åka en station med buss och hoppa av om det blir för läskigt för hunden osv?
4. Vad skulle ni ha gjort? Glömt bort hela ”projektet” och satsat på en yngre hund (kan ju fortfarande vara en hundstallshund), eller chansa?
Jag har erfarenhet av hund sedan tidigare, men aldrig av att forma en vuxen hund som inte är rumsren.