Satt och pratade med en person i helgen och råkade hamna på det här med att skaffa hund och listade då mina tankar om nästa hund. De blev ungefär som följer:
- vill samarbeta
- "lagom" psyke... den jag har nu är för vek, orkar inte kämpa när det går tungt, men samtidigt tror jag nog terrier är att gå väl långt åt andra hållet.
- inte "spetsskällig", men nåt skall då och då kan jag leva med
- Inte riktigt brukshundsaktivitetsnivå, men lättränad och glad över att fara till bhk nån dag i veckan eller två (vill träna agility med den).
- en bra päls som klarar fjällen någorlunda både vinter och sommar, min stackars borzois päls biter myggen rakt igenom, hon blir blöt hyfsat lätt och kall dessutom... Nog kan jag dra på ett täcke (gör det) men myggen är det svårare att skydda hunden mot. En hund som har fysiska förutsättnignar att tycka det är kul att vara ute några dar, inte några timmar.
Stort plus om snö sällan fastnar i pälsen.
- Inte för mycket jakt, gillar att kunna ha hunden lös.
- "lagom" stor, vilket i mitt fall är typ "inte så man trampar på den, men tar inte heller upp en hel bagagelucka". Faktiskt mer och mer med dragning åt det mindre formatet, har insett att en hund man kan bära hem i de flesta fall slår en större hund som "klarar sig själv" (för till slut/ibland gör de inte det).
Och efter lite betänkande föreslog hon sheltie. Det var lite som en uppenbarelse, det är ju inte som att jag inte kände till denna otroligt söta ras, men aldrig riktigt tänkt tanken att det är nåt för mig, men nu känns det som inte helt omöjligt :).
Vad tror ni som vet mer om rasen, skulle en sheltie kunna matcha kravspecen?