Hej,
jag ska adoptera en hund från Bulgarien som skulle resa hem nästa helg. Nu har dock djurläkaren där nere testat honom positiv för ehrlichiosis, så han ska behandlas innan han kan åka vilket betyder att transporten blir fram-flyttad en månad ca.
Han har inte riktigt haft symptom på sjukdomen säger hon som fostrar honom, och sedan han hittades på gatan för ca en månad sen har han ökat massivt i vikt, från 4 till 12 kg! Så jag tänker att infektionen inte kan vara i ett sent stadie, då han har haft riktigt mycket appetit och varit glad, och inte febrig..
Nu ska han ta doxycyclin i 20 dagar och sen testar de igen.
Hur stora är chanserna för att en antibiotika kur tar kål på denna infektion? Det beror på hur långt den nått, eller hur?
Har någon erfarenhet av detta?
Hunden är ca 10 månader nu, men hittades ensam, underviktig och hjälplös (han har altså inte haft någon flock - kanske betyder att han inte fötts som gatuhund, men blivit lämnad på gatan av någon som inte vill ha honom?)
Han har också lidit av en svampinfektion som gjort att han har kliat sig och tappat hår på svansen, men som han också fått antibiotika för och det verkar vara överstökat. Dessutom är hans huvud lite på sned när han går (led/muskel symptom på ehrlichiosis?) Han verkar dock inte uppleva smärta.. Han ser frisk, energisk, vänlig och glad ut på videor och bilder jag fått av fostermamman, och jag hoppas innerligt att testen är negativ när dessa 20 dagar gått..
Vad tänker ni om denna situation? Jag har inte JÄTTE mycket erfarenhet med hundar, men har en hund som kom från Spanien i somras, så har lite erfarenhet med före detta gatuhundar.. Hon älskar alla andra hundar och saknar en vän, och de verkar som ett bra match dessa två.
Något särskilt som jag ska vara uppmärksam på enligt er? Tror ni, att den böjda nacken kan vara pga anaplasman? Eller annat? han har fått öronen kollade och det är inget fel på dem - djurläkaren kan faktiskt inte lokalisera huvud/nack-problemet.. Men någon här kanske har sett något liknande tidigare?
Tillfogar en fil som visar hur hans huvud är "snett"
Tacksam för svar och tankar :)