Igår kunde vi inte hitta hundvakt eller hunddagis till våran vovve. Det slutade med att vi lämnade honom i hundgården betydligt längre än han brukar vara där (vi håller på att vänja honom vid den). Idag hade han inget problem med att gå in i hundgårdenbigen så han verkar inte vara alltför sur över att han fick vara där igår.
Vi har haft han på hunddagis tidigare dagar dä vi inte har fått ihop det med hundvakt men senaste gångerna har har blivit förkyld och hes efter att han har varit där. Vi misstänker att det är för att han är ute i kylan mycket och skäller när han är där. Visar dock inga tecken på något sådant efter hundgården. Samt att jag upplever att han har blivit jobbigare vid hundmöten efter att han börjat vara på hunddagis.
Är det bättre att han får vara i hundgården hemma fast han inte riktigt har vant sig vid den (jag är lite orolig för att han ska skälla hela dagarna och börja otrivas om vi går för fort fram) eller fortsätta med dagis? Vad skulle ni göra?