Tänker som tidigare skrivit att tiken snarare kan bli förvirrad av att vara hemmifrån några dagar och sen luktar huset av valpen när hon återvänder, det kan snarare skapa problem tror jag.
Jag hade en vuxen katt på några år när vi köpte hem en valp och istället för att ägna all tid åt valpen ägnade vi mer åt katten första veckorna, så den inte skulle känna sig utanför eller börja ogilla valpen som en fiende. Har funkat hur bra som helst och valpen märkte ju inte mycket av det ändå när de är bebisar och lite i sin bubbla, haha.
Men annars kan lämna bort tiken några dagar eller bara över en dag vara bra längre fram när valpen kommit in i vardagen och växer upp med lite trotts.
Så de får vara både isär och ihop med träning och skötsel från dig, ha dem ihop 24tim förevigt kan orsaka separationsångest och att du kanske inte blir lika intressant hos valpen som hundkompisen.
Men tror att tiken måste få visa sina regler med nu första tiden annars kanske valpen tar över och det kan bli bråk längre fram, i en flock i det vilda har ju ändå alla sin plats och valpar lever ju med flocken tills fullt vuxna.
Lycka till!