Det är olagligt att ta tiken från valparna så tidigt, det finns inte en chans i h-vete att några uppfödare och en veterinär har sagt att det är ok - "Anna" blåljuger.
Om din tik verkligen är aggressiv eller inte är förstås inte lätt att veta, men det lär inte vara för att hon inte fattat att hon är mamma till valparna, i synnerhet inte som hon haft kullar tidigare.
Kanske har "Anna" stressat dem på något sätt, kanske hanen har stört dem även om han egentligen inte gjort något fel, kanske "Anna" ljuger, kanske det beror på något annat, omöjligt att veta utan att ha sett dem. (Eller om tiken inte ens är aggressiv utan det är något "Anna" av någon anledning har hittat på.)
Nu låter jag förmodligen inte särskilt snäll och ruskigt opedagogisk vilket inte är meningen men jag blir ärligt talat rätt förbannad på sånt här, och inte bara på "Anna". Det är BÅDAS ansvar att tiken har blivit parad, och det är DITT ansvar att DIN tik och valparna har det bra.
En tjuvparning(?) går att åtgärda, det är fruktansvärt oansvarigt att göra på det här sättet, av er båda två.
Så - lös det, på endera sättet, oavsett hur, men inte genom att ta tiken från valparna! Läs på Djurskyddslagen, kanske?
Jag föreslår att du tar kontakt med någon seriös, erfaren uppfödare, kanske tikens uppfödare? Lägg fram saken precis som den är, beredd dig på att bli utskälld utav fasen och hoppas på att du får vettiga råd.
Lycka till, för hundarnas skull!