Först och främst, jag beklagar verkligen er förlust!
Det kan såklart finnas många anledningar till att en hund får krampanfall (när det inte föreligger någon egentlig epilepsisjukdom) och bara hundens veterinär har egentligen möjlighet att fastställa exakt vad det beror på i varje enskilt fall.
Vad man däremot kan konstatera är att kramper, frånvaroattacker och liknande är mycket, mycket vanligt hos palliativa hundar. Oftast är det helt enkelt ett tecken på att hunden är mycket gammal - döende - och att organ och nervsystem därför inte längre fungerar ändamålsenligt. Kroppen börjar gradvis stänga ner och krampanfall är ett vanligt tecken på att hunden faktiskt befinner sig i livets absoluta slutskede.
Jag har varit med om detsamma med mina egna hundar. Det är otroligt traumatiskt att uppleva! Men det är också en bekräftelse på att man är helt rätt i tiden vad gäller avlivningsbeslutet. Det i sin tur kan lindra mycket skuldkänslor och tvivel som gärna uppstår efteråt.
Kram på er