Diskutera, läs
Hundforum
Chat
Medlemmar
Hundar
Bloggar
Medlemsbilder
Medlemsfilmer
Jag & mina vänner
Händelser
Statusförändringar
Mina händelser
Min profil
Mina vänner
Mina meddelanden
Annat i Rastplatsen
Hundkalender
Mina tjänster
Hjälp

Antal online:
( gäster)
 
1 februari 2019 av Lona i sjukdom & hälsa
Re: Operation eller inte

De där frågorna kan väl egentligen bara veterinären svara på. Du skulle kunna gå till en annan veterinär och få en second opinion, men av det du skriver verkar det som att din hund redan har ont? 


Fråga precis vad en operation innebär, hur det är med konvalescensen och trolig prognos. Har hunden chans till att bli helt återställd eller är det bara en "nödlösning" för att få några år till?


Att betala så mycket (för det ÄR delvis en ekonomisk fråga för de flesta) och få en återställd hund är väl en sak, men att sedan ändå stå där med ett tomt koppel... 


Prata gärna med en duktig hundfysioterapeut eller liknande också. Då kan du få en bättre bild av konvalescensen och också hur stora chanser just din hund har att klara detta. Resten av kroppen tar stryk när man behöver operera och avlasta en viss del - det är jätteviktigt att hunden klarar av det och tex inte får problem med ryggen i stället. 


Att gå hos hundfysioterapeut är dyrt. Det kommer antagligen behövas efter op, förmodligen redan nu egentligen. En del av det kan gå på försäkringen men det är inte säkert. 


Hade veterinären någon diagnos/vad det beror på? Har du pratat med uppfödaren? Såvida det inte är en skada(?) så är det nog rätt stor risk för ärftlighet - hans båda föräldrar samt syskon borde i så fall tas ur avel.


En ettåring ska vara full med bus och rejäl glimt i ögonen.


Att inte göra något alls verkar inte vara ett alternativ.  Om du bestämmer dig för op, fråga om den antingen går att göra relativt snart (ibland behöver hunden ha vuxit klart) och om ni kan ge någon form av smärtstillande så länge. Om det inte blir aktuellt med op vilket jag har full förståelse för, så är det kanske dags att ta farväl relativt snart. Även där kan du be att få smärtstillande så att ni får ett ok liv tillsammans ett tag till.


Det här är givetvis baserat på vad du har skrivit, utan att se hunden och ha specialistkompetens är det omöjligt att bedöma. 


Lycka till med din sötnos, uppdatera gärna hur det går för er! 


Som medlem kan du här läsa lite kort info om Lona och gå vidare till medlemsprofilen.
Svara på detta inlägg

Alla inlägg i denna diskussion

Liknande diskussioner:

Tråd startad
Senaste svar
Brännskadad på värmedynan under operation   [7] 8 dec: Elin3 13 dec: Gurkans Söka fondmedel för en operation på hund…   [2] 12 jun: Marina1972 12 jun: Marina1972 Söka fondmedel för en operation…   [4] 12 jun: Marina1972 18 jun: STB Analkjörtlar operation erfarenhet?   [3] 14 maj: BullandBear 15 maj: pipilotta patella grad 3 ingen operation   [0] 22 sep: Maria,Båtsman & Ozzy Stygn efter operation   [1] 30 mar: Santee 30 mar: aenima Efter operation av Urinsten (Hjälp/Råd)   [1] 21 mar: Silver08 23 mar: Puddingpastejn Operation Navelbråck   [0] 21 jul: Hutter Behöver hjälp med operation av min hund   [8] 5 apr: gooterock 11 apr: AndyPandy Behöver lite pepp inför vår hunds operation imorgo   [6] 11 feb: Persikopaj 12 feb: Persikopaj
 

NÅGRA AV VÅRA TJÄNSTER

Hundannonser Kennelsida Verksamhetssida Info om tjänster

VOVVE.NET

Om Vovve.net Kontakta oss Annonsera på Vovve.net Varumärket "Vovve"

FÖLJ VOVVE PÅ FACEBOOK

FÖLJ VOVVE ÄVEN PÅ ...

Vovve.net

TIPSA VOVVE

Något som är fel på sidan ovan?
Tryck här för att rapportera fel eller tipsa Vovve.

VOVVES NYHETSBREV

 
Populära raser idag:   Jack Russell Terrier | Shetland Sheepdog | Rottweiler | Flatcoated Retriever | Chihuahua | Schäfer | Dobermann
© 1998-2025 Enfinia AB