Diskutera, läs
Hundforum
Chat
Medlemmar
Hundar
Bloggar
Medlemsbilder
Medlemsfilmer
Jag & mina vänner
Händelser
Statusförändringar
Mina händelser
Min profil
Mina vänner
Mina meddelanden
Annat i Rastplatsen
Hundkalender
Mina tjänster
Hjälp

Antal online:
( gäster)
 
5 mars 2019 av -Aslan pwd- i skaffa hund
Re: Skaffa hund och jobba heltid, funkar det?

För att ni ska få lite olika åsikter så vill jag som hundägare dela med mig av mina tankar (långt inlägg, sorry!)

Har en hund, och tack och lov har jag föräldrarna nära och vi kan tillsammans lösa det med passning. Utan dem hade jag aldrig kunnat ha hund, tyvärr. Det är svårt att hitta hundvakt/dagmatte, och du bör helst ha både plan B och plan C ifall första dagmatten plötsligt inte kan ha hunden längre (har en vän som drabbas av detta och måste leta ny hundvakt akut två-tre gånger om året när dagmattarna med kort varsel fått ändrad situation). Hunddagis kan lätt kosta 3-4000 kr/månad, och åtminstone där jag bor är köerna EXTREMT långa. Dessutom kan det vara svårt om man arbetar oregelbundna tider. Har man ett vanligt 7-16-jobb kan det fungera bättre. Dock bör man vara medveten om att alla hundar inte fungerar på hunddagis, vissa hunddagis har krav på att hanar ska vara kastrerade osv, om ni skaffar tik - hur hanterar ni löp-perioder osv. Har man möjlighet till hunddagis och det fungerar ser jag dock detta som en jättebra lösning på att kunna ha hund och jobba heltid. Där får de sällskap, promenader och stimulans.


Det är mycket pusslande för att lösa det med jobb och även fritid. Min hund kan inte vara ensam i min lägenhet, så ska jag iväg och jobba/handla/gymma osv så måste jag antingen ha honom i bilen (om ärrendet bara tar 5-10minuter och om vädret tillåter) eller lämna honom hemma hos mina föräldrar (där han kan vara ensam ett par timmar).


  För många kan det vara lättare med hund om man är två, så att man kan lappa lite med arbetstider/luncher, jag är ju ensam i hushållet vilket ställer stora krav (särskilt med en hund som inte kan vara ensam förutom hemma hos mina föräldrar). Om ni har möjlighet att åka hem på lunchen och ser detta som er "lösning" för att kunna skaffa hund - hur tänker ni kring att inte längre äta lunch med arbetskollegor etc utan istället skynda hem, gå med hunden, kasta i sig mat och åka tillbaka till jobbet en majoritet av veckans arbetsdagar året runt oavsett väder (beroende på hur ni kan lösa det sinsemellan)? Eller har ni möjlighet att påverka era arbetstider så att det löser sig med rasterna? Kanske finns det rentav möjlighet att ha hunden med sig till jobbet?


Älskar min hund något så oerhört, han är det bästa som hänt mig och han förgyller mitt liv varje dag. Han ger mig glädje, kärlek, trygghet, närhet och sällskap, vi har så roligt ihop. Han ser till att jag kommer ut och får motion varje dag. Jag vet inte hur jag skulle kunna leva utan honom, han är min soulmate. MEN jag kommer inte skaffa ny hund den dag han inte finns mer. Kanske när jag blir pensionär och slipper vara borta hemifrån 8+ timmar/dag (vilket är verkligheten vid heltidsarbete) men inte så länge jag jobbar. Det är upp till var och en att avgöra hur mycket man är beredd att offra/pussla för att få det att gå ihop med hund och jobb. För mig blir det FÖR mycket pusslande för att jag skulle vilja göra om det igen med en ny hund. För Aslan gör jag dock allt och lite till, han är värd allt pusslande och kompromissande.


Som sagt - jag hade aldrig klarat av att ha hund utan mina föräldrar.  Mina föräldrar älskar Aslan (han har "alltid" funnits i familjen eftersom jag skaffade honom när jag fortfarande bodde hemma, så han är som deras hund också). Men att binda upp dem som hundvakter i ytterligare 10-15 år med en ny hund den dag Aslan inte finns mer, det är inte rätt. 


Ärligt talat förstår jag inte hur hundägare som jobbar heltid löser dagarna. Finns ju trots allt sjukt många hundägare i Sverige och högst troligt jobbar en stor del av dessa heltid. Önskar de kunde dela med sig av sina hemligheter hur de löser sin vardag, för mig är det helt oförståeligt, är ju långt ifrån alla som har sina hundar på hunddagis. De får det att verka så enkelt, men det är åtminstone för mig ett ständigt pusslande.


Jag kan säga såhär - att ha hund är för mig inte bara att "ha hund". Det är en livsstil där hunden är i centrum. Med detta inlägg vill jag verkligen inte skrämma er från att skaffa hund, även om det är jobbigt ibland och mycket pusslande så är det SÅ underbart, så mycket villkorslös kärlek och glädje man får tillbaka. Det jag vill är att ni verkligen tar er en funderare kring hur ni ser på ert liv, vilka uppoffringar ni är beredda att göra, hur ni löser det med hunden och jobbet, inte bara nu utan även i framtiden.


Och vill ni ha hund men utan att behöva ta det fulla ansvaret finns det säkert massor med hundägare därute som inte säger nej till en hundvakt/ doggy walker (att ni t.ex. går promenader med andras hundar på fritiden/ har hand om hundar på eftermiddagar/kvällar/lediga dagar/semestern).


Oavsett vad ni beslutar önskar jag er lycka till


Som medlem kan du här läsa lite kort info om -Aslan pwd- och gå vidare till medlemsprofilen.
Svara på detta inlägg

Alla inlägg i denna diskussion

Liknande diskussioner:

Tråd startad
Senaste svar
Skaffa hund som sjuksköterska   [6] 24 nov: Ikea 14 dec: jasari Bäst ålder på barnen för att skaffa ny hund?   [3] 25 aug: EKMK 16 sep: nonpareilhelmet Skaffa hund efter omplacering   [2] 13 aug: ItsMe 14 aug: Ayrin Vågar man skaffa en Border collie?   [9] 27 mar: Ayrin 6 apr: Ayrin Jobba hemifrån med unghund   [3] 13 okt: Muggepiss 18 feb: Mira och Esther skaffa en schäfer   [7] 3 apr: Dimma 16 feb: Mira och Esther skaffa hund men kan ej enas om ras!   [5] 24 mar: Citronskalet 30 mar: Ayrin Jobba hemifrån med valp   [2] 30 apr: karfah 1 maj: pipilotta Matadoravel hur funkar det?   [5] 5 mar: mariatösen 7 mar: Borzoi Vill skaffa mer hunderfarenhet, tips?   [8] 30 dec: birrebarre 16 jan: Draghund
 

NÅGRA AV VÅRA TJÄNSTER

Hundannonser Kennelsida Verksamhetssida Info om tjänster

VOVVE.NET

Om Vovve.net Kontakta oss Annonsera på Vovve.net Varumärket "Vovve"

FÖLJ VOVVE PÅ FACEBOOK

FÖLJ VOVVE ÄVEN PÅ ...

Vovve.net

TIPSA VOVVE

Något som är fel på sidan ovan?
Tryck här för att rapportera fel eller tipsa Vovve.

VOVVES NYHETSBREV

 
Populära raser idag:   Schäfer | Chihuahua | Grand Danois | Dobermann | Chinese Crested Dog | Fransk Bulldogg | Jack Russell Terrier
© 1998-2025 Enfinia AB