Så du som mera erfarenhundägare än mig säger att jag kan lära "min" BS ungifär lika mkt som en belgian malinois så länge det inte är typ super avancerade saker som typ att klättra på en stege eller hoppa up i luften 5m och ta en boll. Samt att som du beskrev själv, om man jämför kallblodshästar som drar en plog gentemot dresyr/hopp hästar på tävlingsbanorna? (Det senare skulle då möjligen kunna vara en malle.)
Att så läge det inte handlar om ihärdigt uppförande träning som gör att hunden blir stimulerad psykiskt och fysiskt så ska det gå att träna lydnad med en Berner säger du?
Bakgrunden till lydnadsfrågan är att jag såg ett riktigt häftigt youtube klipp på en Malle och dess ägare som gorde riktigt häftiga handkommandon tillsammas.
Länkar klippet här belgian malinois Handkommandon
Samtidigt som jag vet och läst så mkt om att man ska inte köpa hund efter ras utan efte vad man vill göra med hundem, Tyvärr är jag så kär i Berner och vill aktivera både huden och mig genom lydnad och sök. Samtidigt som jag aldrigt ägt hund och är en riktig nybörjare så borde jag inte skaffa en ras som är för just lydnadsträning (malle schäfer) då det kräver så mkt mera kunskap om hudar som jag inte ännu besitter.