Hej!
I skogen är det jakt, sticker hon efter en hare så ger hon blanka f*n i vad jag än gör, hon kommer alltid tillbaka efter ett par hundra meter men kan ju sluta riktigt illa ändå och framförallt synd om djuren.
Leker hon med en annan hund så kommer hon men vänder ett par meter innan hon är framme och springer tillbaka, ser alltid till att hålla sig utom avstånd.
Tränade budföring häromdagen och då skulle hon "bara" kolla på pallen på sidan av planen först, eller "bara" hälsa på de andra människorna på planen innan hon kommer tillbaka.
7/10 gånger kommer hon men är det något som är tillräckligt intressant/roligt/spännande så spelar det ingen roll vad jag gör och när hon är i koppel/lina beter hon sig exemplariskt och försöker aldrig ens, den kan släpa bakom henne, för hon vet att jag kan stoppa henne.