Det beror ju på uppfödaren.
Man måste komma ihåg att det är ett rätt stort åtagande att vara fodervärd, det handlar inte bara om att lämna ifrån sig hunden för parning och valpning.
Hunden ska hållas i sånt skick att den kan ställas ut och få meriter, så i bra hull och kondition och pälsen måste skötas så den är i utställningsskick. Hur jobbigt det är med pälsvård beror ju så klart på ras. Beroende på ras kan man behöva tävla med hunden i andra grenar som t ex bruks, jakt eller vad som nu är meriterande från rasen.
Man ska också genomföra de hälsotester som behövs för rasen och ofta BPH eller MH. Den kostnaden brukar uppfödaren stå för men som fodervärd får man ju ställa upp och åka iväg och genomföra det med hunden.
På grund av allt det här så föredrar jag att köpa mina hundar, då kan jag göra saker i den takt jag har tid och lust.
Så frågan är om du har tid och möjlighet till ett sånt åtagande om du är borta i jobbet i långa perioder?