Min västgötaspetsvalp är nu 15 veckor och han biter mig såååå mycket. Jag blöder nästan varje dag och har massor av blåmärken. Jag avleder eller ignorerar när han biter. Jag har skrikit till flera gånger pga smärtan men försöker verkligen att inte bli arg på honom.
Alla jag pratat med och alla bloggar/hundsidor jag tittat på säger att det är så man ska göra men jag vill ändå höra det från er också. Jag vill också höra från er ifall det kan bero på att jag över eller understimulerar honom (se nedan).
Jag gör någon slags socialträning med honom ca 5-6 dagar av 7. Åker till djurtillbehörsbutik, går en stadspromenad, går en skogspromenad, åker en sväng med bilen, hälsar på hos en vän eller låter en vän hälsa på oss, osv. Sitter och tittar på folk på stan, osv. Den typen av grejer. De dagar vi inte "gör" något klipper vi lite klor, borstar lite, tränar på lite enklare saker som sitt, ligg, vacker tass, osv. (Det sista gör vi iofs nästan varje dag men bara i några minuter) Vi är i trädgården, tar korta koppelpromenader, leker lite, har lite tråkigt, gosar kanske lite extra, osv.
Låter detta rimligt?
När han träffar andra hundar skäller han oftast som en galning. Jag försöker avleda genom att ge kommandon som han kan. Distrahera med godis, osv. Men det funkar inte jämt. Sen förra veckan åker vi på gemensamma hundpromenader med upp till 20 andra hundar för att vänja honom med andra hundar, imorgon är det dags igen men denna gång tänkte jag öka avståndet, vara där tidigare för att han på avstånd ska se hundarna komma och kanske inte ens gå med promenaden i några minuter. Inga hundar går fram till varandra vid samlingen eller promenaden.
Gör jag rätt eller fel?