Diskutera, läs
Hundforum
Chat
Medlemmar
Hundar
Bloggar
Medlemsbilder
Medlemsfilmer
Jag & mina vänner
Händelser
Statusförändringar
Mina händelser
Min profil
Mina vänner
Mina meddelanden
Annat i Rastplatsen
Hundkalender
Mina tjänster
Hjälp

Antal online:
( gäster)
 
11 januari 2009 av z_Glenneman i valpforum (5 svar)
Hund eller inte hund?
Jag och min sambo funderar på att skaffa hund och skulle behöva råd från hundälskare här på Vovve!

Hunden som vi har sett ut heter Tilda och är en snart 4-månaders Basset Fauve-tik. Basset Fauve är en jakthund som till utseendet påminner om en lite större blanding av tax/terrier. Anledningen till att vi vill ha just den här rasen är för att min sambo är jägare och vill ha en hund som han kan arbeta tillsammans med i skogen. Fördelen med Fauven är att den även är en social, glad och trevlig familjehund.

Till våra förutsättningar då.. Jag och sambon åker på en 3-veckors semester till Sydafrika den 23:e januari. Tanken är då att vi ska hämta hem Tilda dagen efter att vi kommit hem från resan och sedan vara tillsammans med henne dygnet runt (inkl KORT ensamträning) i 5 dagar och därefter kommer hon att få åka tll en dagmatte som tar hand om henne 4-5 timmar i 2 dagar innan det är helg igen och sedan börjar det om veckan efter. Tilda är inte helt rumsren och koppeltränad ännu men vi ska be uppfödaren att börja öva på det innan vi hämtar henne.

Därefter är tanken att Tilda, när hon har blivit ordentligt ensamtränad, ska vara hemma ensam i ca. 4-5 timmar/dag medans jag och min sambo jobbar. Vi har båda heltidsjobb men jobbar ofta hyfsat omlott så de flesta dagarna kan vi lösa och de andra dagarna (ca 2-3/vecka) får hon vara några timmar hos sin dagmatte. Vissa dagar kan även min sambo ta med Tilda till jobbet (hon får då vara i bilen, vid ej för kallt/varmt väder såklart, samt att han går ut med henne på sina raster)

Både jag och min sambo är uppvuxna med hund och är väl medvetna om vilket ansvar det är. Annat som kan vara viktigt att veta är att vi även har en katt hemma (som är van vid hundar) samt att vi under våren ska försöka bli gravida med vårt första barn.     

Ja, att vi vill ha en hund är det ingen tvekan om med det vi är lite osäkra på är om Tilda kan ta skada av att få så kort "bonding"-tid (lära känna varandra på djupet typ ;-)) med oss innan hon ska vara flera timmar hos en annan människa.

Vad tycker ni? Ska vi köra på nu när vi har den "perfekta" hunden bara ett beslut iväg (det är väldigt svårt att få tag i den här rasen) eller ska vi vänta tills exempelvis nästa sommar (2010) när vi båda förhoppningsvis kan ha semester i 5 veckor och ta hand om en 8-veckors valp? Om allt går som vi vill kommer vi iofs att ha en bebis då oxå,..MEN, om man hela tiden ska vänta på det "ultimata" läget, kommer det någonsin att inträffa?

Vi är SÅÅÅÅ tacksamma för hjälp och åsikter, såväl positiva som negativa!

Som medlem kan du här läsa lite kort info om z_Glenneman och gå vidare till medlemsprofilen.
Svara på detta inlägg
Sida 1 av 1
1

z_Margit
Medlem 2008-08-23
#1 11 januari 2009 av z_Margit Re: Hund eller inte hund?
Hej!
Det låter som att ni är väl förberedda inför valpköp!
Vi jobbar också heltid båda två och jobbar omlott så gott det går. Vi hämtade vår 8 v valp i augusti och var hemma med henne båda två i ca 5 dagar, därefter började iv jobba om varandra. Första gångerna vi hade hundvakt fick de vara hemma hos oss.

Vi har också katt vilket inte har vållat några större bekymmer. Vår katt var också hundvan sedan tidigare och det enda problemet vi hade var att hon var väldigt intresserad av kattlådan men det löste vi med kompostgaller framför toadörren. Sen såg vi till att han alltid kunde komma undan genom att tex hoppa upp i ett fönster när hon tyckte att han skulle leka med henne.

Lycka till!
Svara på detta inlägg

Iglon
Medlem 2008-10-01
#2 11 januari 2009 av Iglon Re: Hund eller inte hund?
slå till vettja =)
Svara på detta inlägg

z_Glenneman
Medlem 2009-01-11
#3 11 januari 2009 av z_Glenneman Re: Hund eller inte hund?
Tack för informationen! Det kanske funkar ändå trots allt, hoppas! Tacksam för mer tips och info!
Svara på detta inlägg

Dimma
Medlem 2004-12-04
#4 11 januari 2009 av Dimma Re: Hund eller inte hund?
Det ända jag reagerade på ni försökte få barm. Har ni tur får ni barn innan året är slut. då är inte hunden så gammal. tyvärr får man bestämma hur ett barn blir.

Annars tycker jag att ni tänkt över hundägaren
Svara på detta inlägg

z_Våfflorna
Medlem 2008-12-14
#5 11 januari 2009 av z_Våfflorna Re: Hund eller inte hund?
          Re: Hund eller inte hund?
          Hej!
Det låter som att ni är väl förberedda inför valpköp!
Vi jobbar också heltid båda två och jobbar omlott så gott det går. Vi hämtade vår 8 v valp i augusti och var hemma med henne båda två i ca 5 dagar, därefter började iv jobba om varandra. Första gångerna vi hade hundvakt fick de vara hemma hos oss.

Vi har också katt vilket inte har vållat några större bekymmer. Vår katt var också hundvan sedan tidigare och det enda problemet vi hade var att hon var väldigt intresserad av kattlådan men det löste vi med kompostgaller framför toadörren. Sen såg vi till att han alltid kunde komma undan genom att tex hoppa upp i ett fönster när hon tyckte att han skulle leka med henne.

Lycka till!
Jag tror faktiskt inte att hunden tar skada om den är hos samma dagmatte/-husse hela tiden. Det blir ju naturligt för den att ha det så. Mina hundar har varit hos min pappa när jag jobbar, bättre att lämna den till någon än att lämna den massa ensam som jag vet att en del gör.
Svara på detta inlägg
Sida 1 av 1
1
 

NÅGRA AV VÅRA TJÄNSTER

Hundannonser Kennelsida Verksamhetssida Info om tjänster

VOVVE.NET

Om Vovve.net Kontakta oss Annonsera på Vovve.net Varumärket "Vovve"

FÖLJ VOVVE PÅ FACEBOOK

FÖLJ VOVVE ÄVEN PÅ ...

Vovve.net

TIPSA VOVVE

Något som är fel på sidan ovan?
Tryck här för att rapportera fel eller tipsa Vovve.

VOVVES NYHETSBREV

 
Populära raser idag:   Schäfer | Grand Danois | Chihuahua | Australian Shepherd | Chinese Crested Dog | Cocker Spaniel | Tibetansk Spaniel
© 1998-2025 Enfinia AB