Diskutera, läs
Hundforum
Chat
Medlemmar
Hundar
Bloggar
Medlemsbilder
Medlemsfilmer
Jag & mina vänner
Händelser
Statusförändringar
Mina händelser
Min profil
Mina vänner
Mina meddelanden
Annat i Rastplatsen
Hundkalender
Mina tjänster
Hjälp

Antal online:
( gäster)
 
9 december 2010 av Gråtassen i vård & skötsel (38 svar)
Varför ensamma hundar i hundgårdar?
Hej! Har funderat på detta, varför har så ofta kennlar och liknande sina hundar ensamma i hundgårdarna? Varför kan dem inte ha sällskap av varandra

Som medlem kan du här läsa lite kort info om Gråtassen och gå vidare till medlemsprofilen.
Svara på detta inlägg
Sida 1 av 4
1234

z_Kjelll
Medlem 2007-12-13
#1 9 december 2010 av z_Kjelll Re: Varför ensamma hundar i hundgårdar?
Har du en hund i en hundgård så vet du att den är hel då du kommer tillbaka.
Svara på detta inlägg

z_herr ödmjuk
Medlem 2010-01-05
#2 9 december 2010 av z_herr ödmjuk Re: Varför ensamma hundar i hundgårdar?
en säkerhets årtjärd
Svara på detta inlägg

Borzoi
Medlem 2002-08-22
#3 9 december 2010 av Borzoi Re: Varför ensamma hundar i hundgårdar?

För att många av uppfödarna lever i villfarelsen att man inte kan ha hundar ihop framförallt inte hanar . Att dom skjuter problemet framför sig förstår man näppeligen inte .
Svara på detta inlägg

z_herr ödmjuk
Medlem 2010-01-05
#4 9 december 2010 av z_herr ödmjuk Re: Varför ensamma hundar i hundgårdar?
eller så är det en uppfödare som har kundskap att alla hundar inte funkar i hop
Svara på detta inlägg

Borzoi
Medlem 2002-08-22
#5 9 december 2010 av Borzoi Re: Varför ensamma hundar i hundgårdar?

Behövs ingen kunskap till det förstår man inte när två hundar käkar upp varandra skall man inte ha hund. , kunskapen är att fostra sin hundar så att dom funkar ihop.

Frågan är om man verkligen skal avla på individer som inte funkar med andra hundar . Framförallt med " kända " individer .
Svara på detta inlägg

z_herr ödmjuk
Medlem 2010-01-05
#6 9 december 2010 av z_herr ödmjuk Re: Varför ensamma hundar i hundgårdar?
som jag har skrivit tidigare din verklighet och efarenhet är inte den ända sanningen

alla hundar funkar inte i hop rätt naivt att tro det
Svara på detta inlägg

Borzoi
Medlem 2002-08-22
#7 9 december 2010 av Borzoi Re: Varför ensamma hundar i hundgårdar?

Vad du skriver om mig är totalt ointressant

Har jag skrivit att ALLA hundar funkar ihop ?

http://vovve.net/Rastplatsen/display_message.asp?mid=6000511
Svara på detta inlägg

z_herr ödmjuk
Medlem 2010-01-05
#8 9 december 2010 av z_herr ödmjuk du skrev
http://vovve.net/Rastplatsen/display_message.asp?mid=6009250
Svara på detta inlägg

Tess2
Medlem 2001-07-02
#9 9 december 2010 av Tess2 Inte riktigt så enkelt
          Re: Varför ensamma hundar i hundgårdar?
          
Behövs ingen kunskap till det förstår man inte när två hundar käkar upp varandra skall man inte ha hund. , kunskapen är att fostra sin hundar så att dom funkar ihop.

Frågan är om man verkligen skal avla på individer som inte funkar med andra hundar . Framförallt med " kända " individer .
Nja.... riktigt så enkelt är det väl ändå inte? Hundar kan, precis som människor, fatta tycke för varann - och det motsatta. Anledningen till att hundar inte går ihop kan vara många. Som uppfödare har man ibland förmågan att behålla kullsyskon och det är inte ovanligt att man har hundar väldigt tätt i ålder. Faller det sig sedan så att man stökar till rangordningen och t.ex låter en flockmässigt ranglåg hanne para kan man ställa till det rejält.

En annan anledning till missämja och uppdelning är att man som uppfödare kan ha tillfälliga lånehundar (t.ex från andra länder. Inte helt ovanligt i min ras) ståendes hemma hos sig. En sådan hund växer inte in i flocken och kanske inte ens har levt efter samma regler. Kommer den från ett annat land är risken/chansen stor att den inte ens levt i möblerat rum. Sedan är det så att om man lånar in en högt meriterad avelshanne värd mycket pengar är man förståss rädd om den och är väldigt obenägen att riskera att ens minsta hår kröks på dess huvud.

Man kan också hamna i den sitsen att man köper in en äldre hund eller får tillbaka en egenuppfödd helt utan vett och sans och som då inte alls är van vid flockliv.

Jag skulle personligen aldrig lämna hemmet utan att dela upp mina 12 hundar. De slåss inte, jag kan mycket väl ha dem ihop men OM det skulle hända något när jag var borta vill jag inte komma hem till en katastrof. Hundar är djur. Olyckor kan hända. Better safe that sorry.

Svara på detta inlägg

Borzoi
Medlem 2002-08-22
#10 9 december 2010 av Borzoi Och ?
          du skrev
          http://vovve.net/Rastplatsen/display_message.asp?mid=6009250

Var står det att man kan ha ALLA hundar ihop?
Svara på detta inlägg
Sida 1 av 4
1234

Liknande diskussioner:

Tråd startad
Senaste svar
Basenji - Varför skaffade ni en den?   [9] 6 okt: jasari 15 okt: Lona2 Varför inte skriva nytt inlägg??   [0] 22 jun: pipilotta Bajsar inne då och då - varför?   [7] 7 mar: Ellan 17 mar: Mira och Esther Schäfer håller på o stryka sig o jucka..varför?   [2] 22 jun: Lina13 23 jun: Mira och Esther Varför juckar min hund på mig hela tiden?   [2] 12 maj: EmelieD 13 maj: Gurkans Varför juckar en hundvalp?   [1] 14 apr: Marre993 14 apr: Torparinnan Varför har det blivit så här på forumet??   [14] 2 okt: pipilotta 13 dec: Dorra Varför fortsätter min hane markera?   [1] 3 maj: lottafloffen 4 maj: Draghund Varför väljer vissa att köpa smugglade hundar?   [9] 22 feb: Deli 23 feb: Deli Hundar som ej går med andra hundar i hundgårdar   [8] 5 feb: Lilo18 6 feb: Starcastle Hounds
 

NÅGRA AV VÅRA TJÄNSTER

Hundannonser Kennelsida Verksamhetssida Info om tjänster

VOVVE.NET

Om Vovve.net Kontakta oss Annonsera på Vovve.net Varumärket "Vovve"

FÖLJ VOVVE PÅ FACEBOOK

FÖLJ VOVVE ÄVEN PÅ ...

Vovve.net

TIPSA VOVVE

Något som är fel på sidan ovan?
Tryck här för att rapportera fel eller tipsa Vovve.

VOVVES NYHETSBREV

 
Populära raser idag:   Chinese Crested Dog | Flatcoated Retriever | Cavalier King Charles Spaniel | Boxer | Chihuahua | Cocker Spaniel | Dogo Canario
© 1998-2025 Enfinia AB