#1
7 oktober 2011 av Tess2
Basset Hounds är vänliga, glada i folk & fä, älskar att vara festens medelpunkt och är ytterst sällan tik/hanhundsaggressiva. De kräver minimalt med pälsvård och är enormt stabila i temperamentet. Hänger med på allt men kräver inte femton varv på apellplanen för att sova gott. De har en fantastisk personlighet och tål det mesta mentalt sett. De var plussidan.
På minussidan är de svåra att få rumsrena, ogillar ensamhet (en väldigt vanlig anledning till omplacering) och de luktar hund. Fort. Hud & lösa veck kräver - precis som långhårshundars päls - skötsel. De slabbar när de dricker och vissa individer drägglar. Mycket. Vill man ha en hund med kadaverdiciplin bör man välja en annan ras: Hounds är extremt läraktiga men praktiserar bara lydnad när de själva har lust.
Det är inte ovanligt att folk får mer hund än de tänkt sig: man ser en charmig skinnbobba med sömnig uppsyn men får en hund som är alldeles ypperligt kapabel att öppna dörrar, stjäla från diskbänken och dessutom är de stora. Tja, utom benlängden då. En vuxen hanne har gröve benstomme & väger lika mycket som mina Golden retrievers: kring 35-38kg.
Enligt den enkät rasklubben SBHS utförde inför RAS framkom att öronproblematiken inte är särskilt omfattande men däremot dras rasen med en del hudproblem. Rasen står med på SRD listan. Den avlades fram som en långsamdrivare på småvilt men idag är det ytterst, ytterst få Hounds som startar på jaktprov. Vad jag vet har vi haft EN individ de senaste 10-15 åren som gått till pris. Rasen har däremot många skickliga eftersöksekipage tillika SEVCH. Deltagarantalet på en utställning ligger kring 15-30 stycken. Det registreras c.a 90-130 valpar/år.
Webbtips är rasklubbens hemsida: www.sbhs.se
Svara på detta inlägg