Diskutera, läs
Hundforum
Chat
Medlemmar
Hundar
Bloggar
Medlemsbilder
Medlemsfilmer
Jag & mina vänner
Händelser
Statusförändringar
Mina händelser
Min profil
Mina vänner
Mina meddelanden
Annat i Rastplatsen
Hundkalender
Mina tjänster
Hjälp

Antal online:
( gäster)
 
20 november 2012 av fantismamma i övriga hundfrågor (16 svar)
Vilken ålder kan barn gå ut med hund?
Vilken ålder tycker ni att ett barn/ungdom är mogen för att gå ut med en hund? Beroende på hundens storlek kan jag tycka runt 12 år för liten till medelstor ras, och runt 14 år för stor hund. Nyfiken på eran åsikt.

Som medlem kan du här läsa lite kort info om fantismamma och gå vidare till medlemsprofilen.
Svara på detta inlägg
Sida 1 av 2
12

z_isathan
Medlem 2012-09-19
#1 20 november 2012 av z_isathan Re: Vilken ålder kan barn gå ut med hund?
Det beror väl mer på barnets mognad och kännedom om hunden än ålder. Samt hundens storlek o styrka kontra barnets.
Svara på detta inlägg

Snörpudel
Medlem 2007-10-16
#2 20 november 2012 av Snörpudel Re: Vilken ålder kan barn gå ut med hund?
Jag har gått ut ensam med min Goldenhane sen jag var 10 i stan. Han var genomsnäll och drog aldrig iväg med mig och jag hade humör och röt ifrån till både folk och lösa hundar om det hände något. Så det beror helt på hunden och om man vågar ta itu med situationer.
Svara på detta inlägg

RävHunden
Medlem 2012-04-01
#3 20 november 2012 av RävHunden Re: Vilken ålder kan barn gå ut med hund?
HRMMFF, jag tror jag var 7 när jag passade en golden hanne. Jag gick själv med honom. Jag tycker inte det spelar någon roll, så länge barnet i fråga har koll på hunden och har kunskap.
Svara på detta inlägg

Noomi o toktassarna
Medlem 2005-10-19
#4 20 november 2012 av Noomi o toktassarna Re: Vilken ålder kan barn gå ut med hund?
Jag tror det handlar mycket om var man bor, förutom det andra redan nämnt.

Vi var nog runt 8-9 år när vi gick promenader med grannens sheltie. Och vi hade även en lånelabrador som vi gick ut med när vi var såpass små att vi hade falkögon och var snabba på att linda kopplet runt en lyktstolpe om vi såg andra hundar. Han var inte arg, men vääääldigt glad och väldigt stark :)

Vi bodde dock i en småstad där för det första alla visste vilka vi var, vem hunden var, vems hunden var och det knappt fanns några bilar där vi rörde oss.

Idag.... Skulle jag nog säga att jag skulle våga släppa ut en fjortonåring med mina hundar, men inte yngre än så...
Svara på detta inlägg

dezibel
Medlem 2008-06-13
#5 20 november 2012 av dezibel Re: Vilken ålder kan barn gå ut med hund?
När dom är fysiskt starka nog att hålla hunden oavsett vad som händer och psykiskt starka att reda ut ett hundslagsmål om en lösspringande hund flyger på er hund.
Svara på detta inlägg

hattenav
Medlem 2005-02-11
#6 20 november 2012 av hattenav från 12 år med stor ras
liten redan vid 10.
Barn är inte dumma man kan lära dom hur man ska hantera situationer osv.
Det fick vi göra när jag var liten och gick ut med alla dess hundar.
Svara på detta inlägg

Borzoi
Medlem 2002-08-22
#7 20 november 2012 av Borzoi Re: Vilken ålder kan barn gå ut med hund?

Personligen var jag ute med min tax från det jag var 6 - 7 år och en stor Borzoihane när jag var ca 12 år men det var lite andra tider då och långtifrån så koncentrat med hundar så riskerna var mycket mindre

I dag hade jag inte släppt ett barn under 14 - 15 år att gå ut med hundarna oavsett storlek , det handlar ju inte enbart om den egna hunden utan om det kommer en hund och attackerar   och ett litet barn har knappast förmågan att få isär två eller fler hundar som slåss är dom därtill av lite storlek så är riskerna mycket stora att det går illa :
Svara på detta inlägg

pissemiss
Medlem 2008-11-03
#8 20 november 2012 av pissemiss Beror helt på hunden och ungen
Min systerdotter som är 11 får gärna gå ut med min labbe men det finns många vuxna som jag aldrig skulle låta gå ut med henne.
Svara på detta inlägg

Bellen
Medlem 2001-06-25
#9 20 november 2012 av Bellen Det största problemet är ju "alla andra"
hur kommer de bete sig med barnet och hunden.

Vuxna här på vovve har ju problem med att få sagt att de inte vill att hunden hälsar på allt, grejar et barn det då? som exempel bara...
Svara på detta inlägg

Obelix
Medlem 2004-02-11
#10 20 november 2012 av Obelix beror helt på barn och hund...
jag gick ut med syrrans schäfer helt själv när jag var runt 8...

men den hunden lydde mig...
Svara på detta inlägg
Sida 1 av 2
12

Liknande diskussioner:

Tråd startad
Senaste svar
Vilken ras, besluts ångest   [4] 13 apr: Puttenutte 13 sep: Ayrin Vilken ras ska vi välja?   [14] 26 mar: Sofia78 22 apr: Dante1 Vilken ras passar oss?   [1] 25 mar: Lilltösen 26 mar: aenima Hjälp från experter; vilken hundras kan passa oss?   [6] 11 feb: Rosa86 14 feb: aenima Vilken ras bör jag para min blandras med?   [6] 14 jan: DogLover85 27 jan: Mira och Esther Urinvägsinfektion, vilken antibiotika används?   [4] 8 dec: Chocolate AK 9 dec: Puddingpastejn Vilken ras passar oss?   [12] 24 sep: Nokko 6 okt: Dimma Vilken hundras passar mig?   [11] 4 jul: VovveVovveVovve 5 jul: VovveVovveVovve Vilken ras, identifiera   [1] 28 jun: Blade122222 28 jun: aenima Vilken bilbur till en Kia Ceed för en golden?   [5] 12 apr: Maria&Scilla 14 jul: Maria&Scilla
 

NÅGRA AV VÅRA TJÄNSTER

Hundannonser Kennelsida Verksamhetssida Info om tjänster

VOVVE.NET

Om Vovve.net Kontakta oss Annonsera på Vovve.net Varumärket "Vovve"

FÖLJ VOVVE PÅ FACEBOOK

FÖLJ VOVVE ÄVEN PÅ ...

Vovve.net

TIPSA VOVVE

Något som är fel på sidan ovan?
Tryck här för att rapportera fel eller tipsa Vovve.

VOVVES NYHETSBREV

 
Populära raser idag:   Jack Russell Terrier | Pudel | Chihuahua | Rottweiler | Shetland Sheepdog | Labrador Retriever | Schäfer
© 1998-2023 Enfinia AB