Diskutera, läs
Hundforum
Chat
Medlemmar
Hundar
Bloggar
Medlemsbilder
Medlemsfilmer
Jag & mina vänner
Händelser
Statusförändringar
Mina händelser
Min profil
Mina vänner
Mina meddelanden
Annat i Rastplatsen
Hundkalender
Mina tjänster
Hjälp

Antal online:
( gäster)
 
15 februari 2013 av ATS i klotterplank (4 svar)
Hundbur, V70, halvbur/enkelbur till rimligt pris?
Har nu googlat i några dagar om hundbur till en V70, årsmodell 2009. Måste vara en halvbur och helst ca 50-55 cm bred, men rätt lång. Hittar inga färdiga burar med rätt mått, om bredden är rätt så är de för korta för att min hund ska få plats.

Vilka firmor/märken kan göra måttbeställda hundburar? Vill ha med evakueringslucka så att man kan komma åt att ta ut hunden från baksätet också om det händer nåt.

Har hittat http://www.artfex.se/hundprodukter , de är okey i mått, men tycker att deras medium enkelbur är för kort (83 cm) egentligen. Modellen Large är för bred för att det ska passa.

Har ett maxpris på 4000 kr kanske ska tilläggas. Har hittat burar uppåt 5000-7000 kr, och det är inte aktuellt.

Bilder:

Som medlem kan du här läsa lite kort info om ATS och gå vidare till medlemsprofilen.
Svara på detta inlägg
Sida 1 av 1
1

z_annlil
Medlem 2012-10-28
#1 15 februari 2013 av z_annlil Re: Hundbur, V70, halvbur/enkelbur till riml...
Bäst är att ta in offerter.. Måttbeställd är ju alltid dyrare, du får tänka på att de har en timdebitering på någonstans mellan 400-500:- och en bur gör man inte i en handvändning.. Sedan tillkommer material, vilket inte är det billigaste. Det är oftast billigare att vända sig till någon som enbart eller mestadels sysslar med burar då det ofta har större lager etc som gör att de kan hålla nere priserna.

Går man till en annan plåtfirma/svetsare etc får man räkna med att priset kan dra iväg. Har en vän som har egen firma som plåtslagare/svetsare som får dessa förfrågningar ibland och enligt honom är det bättre för kunden att beställa en "färdig" bur än beställa en enligt egna mått om man inte är beredd att betala. Och finns det ingen som passar då får man nog vara beredd att hosta upp slantarna tyvärr..Men fråga runt och be om offerter!

Svara på detta inlägg

Woofer
Medlem 2012-05-06
#2 15 februari 2013 av Woofer Mim-burarna då?
Mim Variocage är justerbara och brukar finnas till bra pris begagnat, kolla blocket :)
Svara på detta inlägg

Woofer
Medlem 2012-05-06
#3 15 februari 2013 av Woofer Mim-burarna då?
Mim Variocage är justerbara och brukar finnas till bra pris begagnat, kolla blocket :)
Svara på detta inlägg

Galotti
Medlem 2010-03-02
#4 15 februari 2013 av Galotti begagnad MIM-bur
djupet går att justera.
Svara på detta inlägg
Sida 1 av 1
1

Liknande diskussioner:

Tråd startad
Senaste svar
Hund i hundgård - Är detta rimligt?   [9] 15 maj: weloty 16 maj: Anneli MIM hundbur i Tiguan   [0] 23 feb: Maldah Storlek hundbur till bil till irländsk setter   [7] 22 okt: Jooocke 30 okt: Malin_87 Hundbur / grind med kombination   [2] 25 aug: Madicken13 25 aug: Madicken13 Hundbur eng springer spaniel   [1] 22 aug: Åhusan 23 aug: Gurkans Bästa bilen för hundbur?   [4] 2 maj: Solsophia 2 maj: Lona Tips på hundbur till labrador   [7] 17 jun: KarroV 4 sep: Gurkans Rimligt pris på chihuahua   [10] 2 feb: chilover91 3 feb: hundöga återkomst Hundbur till Golf halvkombi   [0] 15 okt: Damzi10 Intresse för hundbur?   [0] 10 okt: neilo
 

NÅGRA AV VÅRA TJÄNSTER

Hundannonser Kennelsida Verksamhetssida Info om tjänster

VOVVE.NET

Om Vovve.net Kontakta oss Annonsera på Vovve.net Varumärket "Vovve"

FÖLJ VOVVE PÅ FACEBOOK

FÖLJ VOVVE ÄVEN PÅ ...

Vovve.net

TIPSA VOVVE

Något som är fel på sidan ovan?
Tryck här för att rapportera fel eller tipsa Vovve.

VOVVES NYHETSBREV

 
Populära raser idag:   Dobermann | Chihuahua | Papillon | Labrador Retriever | Jack Russell Terrier | Cavalier King Charles Spaniel | Golden Retriever
© 1998-2025 Enfinia AB