11 oktober 2013 av Balderslillmatte i sjukdom & hälsa (10 svar)
Hanhund slickar sig i baken dygnet runt, hjälp?
Hej! Jag har en briard hane på ca 4 år här hemma som blev kastrerad för ett tag sen. Såren efter kastreringen har läkt fint men nu när han slipper tratten så har vi märkt att han slickar sig något sjukt i baken. Vi har tömt analsäckarna ca 3 gånger men det är inte där problemet ligger då han inte har nått kvar där nu. Antar att det är någon slags klåda eller liknande då han ibland bara slänger sig ner på golvet och slickar sig frenetiskt i rumpan. Kan inte se något som är annorlunda i rumpan förutom att han slickar så mycket att det blir rött. Han håller på så hela dygnet, ibland vaknar han för att det är obehagligt också. Har inte sett till mask i avföringen eller någon annan gång heller. Vi har som sagt tömt analsäckarna, vi har smörjt med salva, vi har tvättat rent och nu vet vi inte längre hur vi ska göra, någon som har någon erfarenhet av liknande? :(
Bilder:
Som medlem kan du här läsa lite kort info om Balderslillmatte och gå vidare till medlemsprofilen.
Jag hade gått till veterinären för en ordentlig utredning. Jag har för mig att det var bara härom veckan som en Vovvemedlem upptäckte att hennes hund hade allergi och det yttrade sig som rejäl analklåda. Så kontakta veterinär är mitt råd! Lycka till!
#211 oktober 2013 av Maria SegediRe: Hanhund slickar sig i baken dygnet runt,...
Har han haft sådana tendenser innan? Vad äter han? I min hunds fall är det inte bara rumpan som får sådan klåda utan även en eller flera tasssar samt mungipan. Det är pga att hunden har en obalans i kroppen, det handlar om ph värde. Man behöver se över kosten, ofta behövs mer kalk och en kastrering ändrar balansen i kroppen och kan oxå göra att hunden behöver mer kalk. Varför kastrerade du? Lättstressad? Lättstressade hundarnas kroppar behöver mer kalk. men ett oerhört bra tips är att tvätta det utsatta området med lättsaltat vatten ( 1 l och 1 tsk salt ) torka torrt och sedan barnängens zinksalva. Det ger en miljö som svamp inte trivs i. ( det röda )Upprepa minst en gång om dagen i 2-3 veckor även om det blirbra fortare. Ha tratt på hunden så länge det kliar!!
#311 oktober 2013 av BalderslillmatteRe: Det kan vara allergi
Det kan vara allergi Jag hade gått till veterinären för en ordentlig utredning. Jag har för mig att det var bara härom veckan som en Vovvemedlem upptäckte att hennes hund hade allergi och det yttrade sig som rejäl analklåda. Så kontakta veterinär är mitt råd! Lycka till!
#411 oktober 2013 av BalderslillmatteRe: Hanhund slickar sig i baken dygnet runt,
Re: Hanhund slickar sig i baken dygnet runt,... Har han haft sådana tendenser innan? Vad äter han? I min hunds fall är det inte bara rumpan som får sådan klåda utan även en eller flera tasssar samt mungipan. Det är pga att hunden har en obalans i kroppen, det handlar om ph värde. Man behöver se över kosten, ofta behövs mer kalk och en kastrering ändrar balansen i kroppen och kan oxå göra att hunden behöver mer kalk. Varför kastrerade du? Lättstressad? Lättstressade hundarnas kroppar behöver mer kalk. men ett oerhört bra tips är att tvätta det utsatta området med lättsaltat vatten ( 1 l och 1 tsk salt ) torka torrt och sedan barnängens zinksalva. Det ger en miljö som svamp inte trivs i. ( det röda )Upprepa minst en gång om dagen i 2-3 veckor även om det blirbra fortare. Ha tratt på hunden så länge det kliar!!
Han har inte gjort så förut, vi kastrerade honom för att han är ett rejält energiknippe och det går överstyr ibland, han har inte koll på nått själv och hoppar och far hela tiden, det blev lite mycket så vi beslutade att kastrera honom och se om det skulle matta hans beteende lite. Okej, tack så mycket för tipset! (:
#811 oktober 2013 av RidgebackgängetRe: Ta kontakt med veterinär.
Min tik gjorde likadant. Inget fel hittades så diagnosen blev kraftig skendräktighet. Det blev en ond cirkel, hon slickade och huden blev röd och irriterad och hon slickade ännu mer och huden blev ännu mer irriterad. Jag fick recept på salva som dämpade klådan och irritationen och då slutade hon slicka så det slutade irritera.
Nu är ju inte din hane skendräktig, men orsaken kan ju vara detsamma: slickandet av t.ex stress eller någon annan orsak gör huden irriterad och så blir det en ond cirkel.
Är hunden inte avmaskad på länge så kan du köpa maskmedel imorgon och avmaska honom, all mask syns inte i bajset, och blir det inte bättre så bokar du tid hos veterinär på måndag.
#911 oktober 2013 av Belgisk Vallhundhar han börjat äta nått nytt? typ nyponpulver?
Min ena hund gjorde detta ochvi märkte att det var nyponpulvret hon hade börjat med.
när vi slutade med det så slutade hon lukta och slicka i baken efter några dagar. var ju som en hinna över avföringen som jag tror hon kände lukten av från anus och då slickade. Eller om de handlade om allergi av detta pulver då hon redan är sjuk av massa allergier så kan det ju vara det med.
vi testade att ge henne nypon igen för att se om det berodde på det och mycker riktigt så började hon slicka igen förbrilt så vi slutade ge henne pullvret igen. åh sen dess har hon aldrig slickat igen (var några månader sen)