#32
15 oktober 2013 av da Vinci
Re: Det heter väl ändå skönhetsRÄTT =P
Fast när det gäller ditt ben så var det ju av medicinska skäl. Att tejpa valpöron så att dom inte ska bli rosettöron handlar ju enbart om att det ska tillfredsställa ägarens uppfattning om skönhet.
Och visst kan man dra det hur långt man vill, med liknelser på kvinnans förändring och försköning (?) av sitt yttre för att tillfredsställa eventuella partners uppfattning av vad som är snyggt/sexigt för att i det långa loppet ha större chans att föröka sig, men jag orkar inte dra en diskussion så långt. Jag står fast vid att den man tycker om, oavsett djur eller människa, den är fin precis som den är (så länge det inte handlar om ett handikappande 'fel') och jag skulle för allt i världen inte försöka göra om min tiks till-och-från-rosettöra.
"Jag står fast vid att den man tycker om, oavsett djur eller människa, den är fin precis som den är"
Man kan tycka ens hund är ful med sina öron som inte står som de ska, utan att det betyder att man gillar hunden mindre.
Sen är det tråkigt att kupering och tejpning gör att felen och fula öron inte syns på hunden när den hunden ska användas i avel, men iaf min uppfödare var riktigt ärlig med att berätta om att i valpens stamtavla finns hundar med hängande/lösa öron, vilket även han kan få.
För mig är det viktigare att hunden har friska och arbetsdugliga hundar i sin stamtavla, sen är det ett plus om de ser ens lite rastypiska ut (vilket de gör och meriterna bevisar det). Sen kan jag själv välja om jag ska tejpa hundens eventuella lösa öron eller inte, då gör jag det för att jag själv tycker det är ful med hängöron t ex.
Rosenöron tycker jag inte är så ful på alla hundar, men hade jag tyckt det, hade jag tejpat dem för min egen skull.
Svara på detta inlägg