9 april 2014 av Gavin i övriga hundfrågor (4 svar)
Täcken / Bäddar / Selar/
Hej! Jag söker tips om hundtäcken, selar, bäddar m.m. för stora hundar. Grand Danois, St Bernhard, den typen av tyngd och storlek. Jag är också intresserad av om någon har eller kan hänvisa till mönster/mått för att sy/tillverka egna täcken. Tacksam för svar
Bädd? rekommenderar jag bortskänkes.se för Kelly Sankt Bernhard hade egen säng , nu har ni att söka på Molosserdogs eller Big dogs men dom butikerna som jag köpte ifrån då verkar inte finnas nu , så handtillverkad? tex Snowdogs som är svenskt.
Täcken fick jag själv sy för köpta var inte bra i passform tex vovverolllen gör det.
#29 april 2014 av Malinen87Skulle inte största Biabädden räcka...
till en grand danois/ st bernhards? Vi har den största till vår golden och i den får min golden, daghunden (också golden) och min jack russel plats tillsammans alla tre utan problem?
#39 april 2014 av STBRe: Skulle inte största Biabädden räcka
Dom får oftast liggsår om det inte är en tex begad säng , o det är ju lätt med bortskänkes.se gäller o vara snabb där , men en bia-bädd kanske duger också , men det blev billigare med säng , enda nackdelen är att den stjäl plats , men med förvaringslådor under så blir det rätt användningsbart.