Just nu koppeltränar jag min hund och det blir väldigt mycket godis på en promenad. Har ni något tips på godis som hunden kan äta mycket av utan att bli fet på en gång? Det får gärna vara något man kan göra själv.
Kokt kyckling eller annat magert kokt eller ugnsstekt kött går utmärkt. Koka, låt svalna på en bit hushållspapper, tärna i önskad storlek. Håller nåt dygn i kyl men det är lätt att frysa in på en plåt och sen kunna plocka det man vill ha för dagen, de tinar igen fort. Gott och nyttigt för hunden!
Äter hunden torrfoder är ett annat tips att blanda en handfull kulor med lite skinka eller korv så att de tar åt sig av doft och smak. Dra av mängden från hundens dagsranson.
Jag tog fryst kycklingever som jag först tinade, sen kokade i 10 min. Sen in i ugnen på 100grader i ett par-tre timmar, tills det va torkat. Mina hundar älskade det och det är billigt också och kladdar inte i fickan.
...ska man vara försiktig med lever då det är väldigt A-vitaminrikt. Vill man kunna ge mkt vardagsgodis bör torkad lever bara vara en mindre del av det.
Fiskbullar går bra att skära i pyttebitar!
Du kan även använda buljongen de ligger i: Häll den över en näve havregryn. Låt det svälla en stund - kör ev. i micron.
Bred ut på bakplåtspapper och ställ in i ugnen på eftervärme när du lagat mat. Går lättast att skära i småbitar om du gör det innan "kakan" hunnit bli helt genomtorr.
...man kan spä ut buljongen med vatten om den är för salt.
Ger du hunden annars torrfoder så skulle jag ge torrfodret som belöning istället för i skål till å börja med.
Dra ner på godis och belöna med ord o kontakt. Kolla om hunden gillar belöning med lek. Om du sparar på godiset till de verkliga bedrifterna, så blir det mer effektivt.
Jag har ett köpegodis som är supergott. Lidl´s märke Orlando har stänger med "salami" i olika köttsorter. Jättebra att ha i fickan o bara bryta en liten bit. Min hund som verkligen fnyser åt alla godis man provat, han slickar tillomed förpackningen efterpå. Det är inte alls dyrt men ska ju inte ges som ersättning till mat. Det blir för mycket rökt o kryddor.
Äter hunden torra kulor kan du ge det som belöning under träningen men se då till att det inte blir mer kulor än vad hundens dagsranson är. Kanske går dyrt att det att dela kulorna i mindre bitar kan ju vara en id'e eftesom du att det går åt mycket godis.
Om hunden tål kyckling så kan du koka och ge det som belöning i småbitar. Kycklingen kan även efter kokningen skäras i små bitar och torkas i ugn tills bitarna är torra.
Lycka till!
Jag köper fryst kycklinghjärta som jag torkar 3 timmar i ugnen. Perfekt storlek och billigt!