Hej!
Jag ska snart flytta och får då längre till jobbet vilket innebär att jag inte kommer kunna åka hem på lunchen och rasta min hund Cesar.
Jag har två bekanta som är intresserade av att gå ut med Cesar på dagarna. Min fråga är bara hur mycket ersättning ska man ge?
Ena tjejen studerar och just nu kan hon rasta 3ggr/vecka, den andra är arbetslös och kan varje dag för tillfället.
Funderar också på att sätta ut en annons/svara på annons men vill gärna veta vad en rimlig "lön" för detta kan vara.
Jag kommer troligen behöva hjälp med rastningen 4-5/vecka och har tänk betala månadsvis. Jag vill att han blir rastad ca 1h. Han är en väluppfrostrad labrador på 10år och går bra ihop med andra hundar.
Har kollat hunddagis som kostar ca 2500kr för heltid men öppettiderna stämmer inte överrens m mina arbetstider så det fungerar inte.
Vi bor i Örebro så känner ni till nån duktig hundrastare får ni gärna tipsa :)
2008 var vi tvungna att få någon som rastade våra två småhundar och vi betalade 50 kr för cirka 30 min´s rastning. Vi finns i Örebro.
Nu är jag själv dagmatte och då är ju hund hos mig hela dagarna, ibland obekväm arbetstid och jag tar 2 000/mån.
Hoppas det löser síg för dig och din hund.
En timmes promenad/dag och en dagmatte som har hunden hela dagarna och där du lämnar/hämtar hunden brukar landa på samma pris ca 1500-2000 kr/månad.
Det beror ju också lite på hur långt hundrastaren har till dig dvs hur lång tid det tar att ta sig till dig och hem igen.