Vad tycker man om detta?
Är det något som ni själva skulle kunna tänka er att använda? :)
http://www.squeakerdogs.com/collections/poochlight-illuminating-dog-collars/products/squeaker-buddy-light-up-gps-dog-collar-fitness-tracker
Jag är lätt teknikfientlig, (äger inte ens en smart-phone) och tror man kan få en slags falsk trygghet om man förlitar sig allt för mycket på tekniken.
Skulle inte våga lämna min hund med halsband på sig.
En av min mosters vänner kom hem och hittade sin hund död. Den hade fastnat med halsbandet och strypts.
Vad händer om hunden lyckas få av sig halsbandet och tuggar sönder det och i värsta fall sväljer bitar?
Näe, enda vinsterna jag skulle få av det halsbandet är att synas i mörkret, vilket massor av andra produkter kan lösa åt mig.
Säkert en fantastisk pryl för andra - men inte för mig.
Kanske kan vara en bra grej för den som släpper hunden lös när det är mörkt. Om hunden skulle sticka iväg så syns den + att det finns möjlighet att spåra den (om jag har förstått det hela rätt)