Diskutera, läs
Hundforum
Chat
Medlemmar
Hundar
Bloggar
Medlemsbilder
Medlemsfilmer
Jag & mina vänner
Händelser
Statusförändringar
Mina händelser
Min profil
Mina vänner
Mina meddelanden
Annat i Rastplatsen
Hundkalender
Mina tjänster
Hjälp

Antal online:
( gäster)
 
21 augusti 2015 av Eloith i valpforum (10 svar)
Valp 10 veckor, börja träna bilåkning?

Hej,


Eftersom jag fick så bra hjälp med mitt förra inlägg (Träning inför kloklippning) så tänkte jag ställa lite mer frågor. Hoppas att det är okej :)


 


När anser ni att man ska börja träna att åka bil? Min tjej på 10 veckor tycker det är jätte kul när hon följer med oss i bilen (just nu är vi två personer, en som kör och en som håller henne). Hon älskar att titta ut och följa allt.


Och hur ska man börja träna? Jag har kollat runt lite här och på andra ställen att man kan köpa sig en bur och börja träna redan hemma i huset så man få buren till något positivt och mysigt, och sedan när hon har börjat vänja sig vid det så flyttar man buren till bilen och tränar där tills allt är okej och så fortsätter man i små steg.


Som medlem kan du här läsa lite kort info om Eloith och gå vidare till medlemsprofilen.
Svara på detta inlägg
Sida 1 av 1
1

Madde88
Medlem 2009-11-09
#1 22 augusti 2015 av Madde88 Re: Valp 10 veckor, börja träna bilåkning?

Börja träna direkt :)   Om valpen däremot är åksjuk så vänta tills den bott hos er en längre tid o har mer tillit till er så minskar risken att den kopplar in er med tvång att må illa. Eftersom den redan lärt sig att ni är super roliga.


När jag hämtade min tjejs var det 4 timmars enkel bilfärd hem. Hon sov som en sten hela vägen


Gör ingen stor grej av det. I regel tycker hundar det är superskoj att få följa med och upptäcka nya saker.


Du skriver att en sitter och håller i henne? Detta är inget säkert sätt att färdas i bilen. Sluta med det och börja med buren direkt istället. Hunden kommer alltid tycka det är roligare att åka i knäet än i en bur eller sele. Så vänjer ni hunden vid att åka i knäet nu blir det svårare att lära in att man åker i bur/sele sen. Viktigt däremot är att många valpar vill gärna ha en hand i närheten för att känna sig tryggare så om ni ändå åker två så åk en bak i bilen så nära valpen ni kan.
Väljer ni bur kan de även hjälpa med en filt som luktare er tills hunden vet att buren är kul.


Med bur så kan du börja träna hemma för att göra den extra mysig men det är inte alltid detta fungerar eftersom bilen är annorlunda än huset, men det ger oftast en snabbare start sen när man väl kommer till bilen.


Jag har alltid gjort som så att vi sitter och myser en stund i bilen (kort stund), innan och efter avfärd.


Sen ger jag ett verbalt beröm i bilen när hunden är lung i buren, når jag klappar jag även om hunden stillsamt så att fokus alltid ligger på att i bilen är vi lugna och sover gärna.

Svara på detta inlägg

Tova och Smilla
Medlem 2002-02-09
#2 22 augusti 2015 av Tova och Smilla Re: Valp 10 veckor, börja träna bilåkning?

Hej o gratttis till valpisen! Ett litet tillägg, använd ingen stålbur/utställningsbur/tygbur i baksätet till din vovve.


Stålburen kan gå söner och då är gallren sylvassa. Tygbur tillsammans med säkerhetsbältet-kan du tänka dig själv vad som händer vid en kraftig inbromsning.


Har du ingen kombi, så vänj hunden vid eget bälte istället. Finns godkända att köpa till hund. Sitt bredvid i baksätet med hen i början.


Har du kombi så skaffa en krocksäker bur.


När vi åkte hem från uppfödaren (35 mil) så hade jag henne i en kattbur med säkerhetsbälte över i baksätet. Satt naturligtvis bredvid henne, men hon sov hela vägen hem.


Sen stoppade jag in henne i buren i bakluckan med en godis en kort stund varje dag. Åkte kortare sträckor från början. Hon älskar att åka bil och vill gladeligen hoppa in själv i buren när vi säger"åka bil"

Svara på detta inlägg

Eloith
Medlem 2015-04-01
#3 22 augusti 2015 av Eloith Re: Valp 10 veckor, börja träna bilåkning?

Tack för inlägget :) Vi har en kombi så vi tänkte skaffa oss en bur. Va bara osäker om det va för tidigt att börja men det är bara och köra på. Något tips på en bra bur som passar en V70? Helst ska det vara en dubbelbur för vill få plats med vår schäfer på 8 år. 

Svara på detta inlägg

Eloith
Medlem 2015-04-01
#4 22 augusti 2015 av Eloith Re: Valp 10 veckor, börja träna bilåkning?
          Re: Valp 10 veckor, börja träna bilåkning?
          

Hej o gratttis till valpisen! Ett litet tillägg, använd ingen stålbur/utställningsbur/tygbur i baksätet till din vovve.


Stålburen kan gå söner och då är gallren sylvassa. Tygbur tillsammans med säkerhetsbältet-kan du tänka dig själv vad som händer vid en kraftig inbromsning.


Har du ingen kombi, så vänj hunden vid eget bälte istället. Finns godkända att köpa till hund. Sitt bredvid i baksätet med hen i början.


Har du kombi så skaffa en krocksäker bur.


När vi åkte hem från uppfödaren (35 mil) så hade jag henne i en kattbur med säkerhetsbälte över i baksätet. Satt naturligtvis bredvid henne, men hon sov hela vägen hem.


Sen stoppade jag in henne i buren i bakluckan med en godis en kort stund varje dag. Åkte kortare sträckor från början. Hon älskar att åka bil och vill gladeligen hoppa in själv i buren när vi säger"åka bil"

Hur ska man tänka förresten? Eftersom valpen växer ju hela tiden, ska man köpa en bur för hennes storlek som vuxen då? Annars måste jag ju byta bur inprincip varje månad och det blir för dyrt.


 


Jag har kollat på MIM burar för de verkar vettiga, många som är nöjda.

Svara på detta inlägg

Eloith
Medlem 2015-04-01
#5 22 augusti 2015 av Eloith Re: Valp 10 veckor, börja träna bilåkning?

Glömde nämna vilken ras det är. Hon är en aussie tik

Svara på detta inlägg

Tova och Smilla
Medlem 2002-02-09
#6 22 augusti 2015 av Tova och Smilla Re: Valp 10 veckor, börja träna bilåkning?

Hej igen! Nu vet jag inte riktigt hur MIM buren fungerar. I en del dubbelburar kan man flytta mellanväggen, då kan den större hunden få mera plats i början. Buren skall passa dina hundar när de är fullvuxna. Själv har jag nu bara en hund, men hade en Artflex dubbel före. Nu en enkelbur Artflex. Skrammelfria, vilket jag hört att många MIM burs ägare klagar på.


 

Svara på detta inlägg

Tova och Smilla
Medlem 2002-02-09
#7 22 augusti 2015 av Tova och Smilla Re: Valp 10 veckor, börja träna bilåkning?

Går ju inte att ändra på denna sida. ARTFEX heter buren. Stavfel....

Svara på detta inlägg

Eloith
Medlem 2015-04-01
#8 22 augusti 2015 av Eloith Re: Valp 10 veckor, börja träna bilåkning?

Okej tack för tipsen :) Jag ska åka och kolla på bur imorgon. Pratade med uppfödaren och hon tyckte också jag skulle gå på stor bur direkt.


(Jag vet, det är kasst att man inte kan redigera sina inlägg - eller om det bara är jag som inte vet hur man gör )

Svara på detta inlägg

Eloith
Medlem 2015-04-01
#9 23 augusti 2015 av Eloith Re: Valp 10 veckor, börja träna bilåkning?

Vi har nu bestämt oss för en MIM dubbelbur. Beställer den imorgon.


Fick goda råd från djuraffären ang storleken. Nu längtar jag på att få hem den så jag kan börja träna lite bil så man kan åka och hälsa på uppfödaren med valpen :)


Tack för alla svar och tips! :) Ni är underbara!

Svara på detta inlägg

Gurkans
Medlem 2004-01-01
#10 24 augusti 2015 av Gurkans Re: Valp 10 veckor, börja träna bilåkning?

Gör inte saker krångligare än vad de behöver vara! Sätt valpen i buren i bilen och kör. Det behöver inte vara krångligare än så! Valpar behöver inte långsamt vänjas vid allt nytt i livet. Jag har haft egna hundar i snart 30 år och är uppvuxen med hundar och har aldrig haft någon hund som ogillat att åka bil, trots att de bara slängts in i bilen utan föregående träning.

Svara på detta inlägg
Sida 1 av 1
1

Liknande diskussioner:

Tråd startad
Senaste svar
Aggressiv valp - hjälp att träna bort detta   [9] 31 jul: Mittel 12 okt: Fgjjjjjjhh Hej fick valpar för fem veckor sedan...   [2] 22 jun: Milla89 13 jun: ulysses Träna nya miljöer   [6] 12 nov: ZiggeR 15 nov: Torparinnan Ögonfärg - fransk bulldogg 12 veckor   [1] 8 aug: Maxxi 8 aug: Gurkans Papillonvalpar nyfödd till 8 veckor   [1] 31 jul: Loves 1 aug: Gurkans Hämta vid 8 veckor eller 12 veckor?   [11] 4 maj: Amelia_watson 8 maj: Gurkans Hur mycket köttfärs till 3,5 veckor valpar?   [1] 28 apr: Double_a 29 apr: Gurkans Träna för sittning vid ytterdörr   [3] 12 nov: Geka 13 nov: aenima Träna slalom mellan benen med valp?   [4] 9 nov: cavo 10 nov: Ayrin Ingen Grundvaccinering vid 11 veckor   [9] 24 jul: Amelia_watson 25 jul: Gurkans
 

NÅGRA AV VÅRA TJÄNSTER

Hundannonser Kennelsida Verksamhetssida Info om tjänster

VOVVE.NET

Om Vovve.net Kontakta oss Annonsera på Vovve.net Varumärket "Vovve"

FÖLJ VOVVE PÅ FACEBOOK

FÖLJ VOVVE ÄVEN PÅ ...

Vovve.net

TIPSA VOVVE

Något som är fel på sidan ovan?
Tryck här för att rapportera fel eller tipsa Vovve.

VOVVES NYHETSBREV

 
Populära raser idag:   Chihuahua | Grand Danois | Schäfer | Papillon | Labrador Retriever | Border Collie | Rottweiler
© 1998-2025 Enfinia AB