Diskutera, läs
Hundforum
Chat
Medlemmar
Hundar
Bloggar
Medlemsbilder
Medlemsfilmer
Jag & mina vänner
Händelser
Statusförändringar
Mina händelser
Min profil
Mina vänner
Mina meddelanden
Annat i Rastplatsen
Hundkalender
Mina tjänster
Hjälp

Antal online:
( gäster)
 
29 januari 2016 av Tiinkerbellz i foderforum (10 svar)
Eget Godis till hunden

Jag har läst att ganska många gör sitt eget godis till sina hundar och jag undrar om det finns några här som vill dela med sig av lite roliga och intressanta recept på godis till hunden. 


 


Som medlem kan du här läsa lite kort info om Tiinkerbellz och gå vidare till medlemsprofilen.
Svara på detta inlägg
Sida 1 av 1
1

Jennie&Märta
Medlem 2012-12-23
#1 29 januari 2016 av Jennie&Märta Re: Eget Godis till hunden

Jag är så "tråkig" så jag kokar och torkar valfri djurdel i ugnen. Mer naturligt utan tillsatta onödiga ämnen finns inte att få :). 

Här har jag skrivit om hur jag gör eget godis :) 
http://oldeenglishbulldogge.blogg.se/2015/february/egen-lammlevergodis.html


lycka till! 

Svara på detta inlägg

Tiinkerbellz
Medlem 2014-01-22
#2 29 januari 2016 av Tiinkerbellz Re: Eget Godis till hunden

Tack för dina tips, jag måste verkligen prova detta 

Svara på detta inlägg

Ingrid W
Medlem 2015-04-10
#3 29 januari 2016 av Ingrid W Re: Eget Godis till hunden

Hej! Här är ett mjukt belöningsgodis som min hund älskar:


Blanda följande i mixer eller med stavmixer till en slät smet:
3 ägg
4 hg kycklingfärs ELLER 2 burkar tonfisk i vatten (häll bort vattnet)
        (Det går säkert att testa med nästan vad som helst istället)
3 msk potatismjöl ELLER Maizenapulver


Låt stå 1 tim i rumstemperatur så undviker man att det blir bubblor vid gräddningen.Klä en långpanna med bakpapper och bre ut smeten där. 


Grädda i 200° 30 minuter i mitten av ugnen. Låt svalna och skär i lagom bitar med en vass kniv.


Jag brukar lägga bitarna i en plastpåse och förvara i frys, de håller bara 4-5 dagar i kyl eftersom det är färskvara.


 


 


 


 


 

Svara på detta inlägg

Tiinkerbellz
Medlem 2014-01-22
#4 30 januari 2016 av Tiinkerbellz Re: Eget Godis till hunden

Tack för ditt tips, det låter jätte spännande 

Svara på detta inlägg

urrrk
Medlem 2009-01-15
#5 2 februari 2016 av urrrk Re: Eget Godis till hunden
Svara på detta inlägg

urrrk
Medlem 2009-01-15
#6 2 februari 2016 av urrrk Re: Eget Godis till hunden
Svara på detta inlägg

Ginza Schäfertik
Medlem 2015-02-01
#7 2 februari 2016 av Ginza Schäfertik Re: Eget Godis till hunden

Hej. När vår hund var på utredning om allergi så fick hon bara äta ZD-foder. Jag tyckte lite synd om henne då hon hade fått middagsmat och allt möjligt. Det enda hon fick behålla av sina gamla favoriter var råa morötter. Så jag gjorde kakor i ugnen åt henne. 


Jag blötte upp foder så det gick att mosa, rev morötter och blandade i smeten och rullade till bollar. In i ugnen på ca 175 grader. Så fick det stå tills dom hårdnade lite. 


Hon älskade dessa kakor och det var en stor tröst när hon bara fick äta tråkigt foder. 

Svara på detta inlägg

caprice + familj
Medlem 2005-03-17
#8 3 februari 2016 av caprice + familj Re: Eget Godis till hunden

Jag gör en del saker, sockerfri blodpudding är en favorit här hemma :) Jag skär upp blodpuddingen i lagom stora bitar lägger ut på en plåt i ugnen 100grader det tar tid kan tyvärr inte säga hur länge, jag låter det nämligen stå kvar i eftervärmen när jag stängt av ugnen. Dom ska dock vara ganska hårda. Jag gör samma sak med lever och hjärtan men kokar dom lite snabbt i vatten först ca 15-30 min på medelvärme tid beror på storlek, innan jag skär upp så att jag vet hur stora bitar jag ska skära om du stoppar in det direkt i ugnen för torkning så krymper bitarna massor. För min hund så finns det inget bättre godis och hon gör vad som helst för att få det hoppas detta duger som tips

Svara på detta inlägg

Tiinkerbellz
Medlem 2014-01-22
#9 3 februari 2016 av Tiinkerbellz Re: Eget Godis till hunden
          Re: Eget Godis till hunden
          

Hej. När vår hund var på utredning om allergi så fick hon bara äta ZD-foder. Jag tyckte lite synd om henne då hon hade fått middagsmat och allt möjligt. Det enda hon fick behålla av sina gamla favoriter var råa morötter. Så jag gjorde kakor i ugnen åt henne. 


Jag blötte upp foder så det gick att mosa, rev morötter och blandade i smeten och rullade till bollar. In i ugnen på ca 175 grader. Så fick det stå tills dom hårdnade lite. 


Hon älskade dessa kakor och det var en stor tröst när hon bara fick äta tråkigt foder. 

Okej det får jag prova 

Svara på detta inlägg

bertil o dom andra
Medlem 2014-12-22
#10 21 september 2018 av bertil o dom andra Re: Eget Godis till hunden

Svamptork=  Torkad lever ,nöt eller lamm


torka lunga nöt eller lamm   


Tro mig ,hundarna älskar dessa produkter.


Kolla gärna kg pris i butik så ser du vad du kan spara + du vet vad hunden får,inga konstigheter 

Svara på detta inlägg
Sida 1 av 1
1

Liknande diskussioner:

Tråd startad
Senaste svar
Kan jag ge hunden Maxrelax som gått ut på datum?   [2] 1 jul: Nelreb 2 jul: Nelreb Hur ska man rasta hunden?   [12] 2 jun: mojji 25 jun: mojji Hund kräks direkt av vissa godis   [2] 26 feb: Michaela 4 mar: BondBrud Hunden ÄLSKAR andra hundar   [3] 22 sep: Hector24 11 feb: klaxonpesto Hunden blir påkörd av en moped   [4] 18 aug: Doglover83 24 apr: stridentnebula Kommandon hunden kan   [4] 14 nov: Geka 18 jan: Pommes Mandolin Att sälja hunden   [6] 25 okt: Omakha96 25 okt: aenima Vad gör man när hunden inte lyder vid inkallning?   [15] 6 apr: Laban76 8 apr: Laban76 Ta med hunden när bortbjuden el ej? (Stress)   [7] 29 jan: Chocolate AK 17 apr: BondBrud Hjälpa hunden slappna av inne   [2] 20 jan: Tessi11 26 jan: LouisLouis
 

NÅGRA AV VÅRA TJÄNSTER

Hundannonser Kennelsida Verksamhetssida Info om tjänster

VOVVE.NET

Om Vovve.net Kontakta oss Annonsera på Vovve.net Varumärket "Vovve"

FÖLJ VOVVE PÅ FACEBOOK

FÖLJ VOVVE ÄVEN PÅ ...

Vovve.net

TIPSA VOVVE

Något som är fel på sidan ovan?
Tryck här för att rapportera fel eller tipsa Vovve.

VOVVES NYHETSBREV

 
Populära raser idag:   Tax | Schäfer | Dobermann | Grand Danois | Jack Russell Terrier | Golden Retriever | Chinese Crested Dog
© 1998-2025 Enfinia AB