Funderar på om vi ska skaffa en till liten kompis.
Har finsk lapphund idag som jag är jätteförtjust i, finns det någon i mindre variant? ;-)
Vi bor i norr och är ute i husbil en hel del, så den bör gilla vinter och inte vara för ömtålig.
Har ju tittat runt lite men finns ju så många olika raser. Vill höra lite vad ni gör med hunden, hur mycket motion och lite allmänt, sånt som inte står i faktarutor. gärna med blid. Tack
Tyvärr sätter min hälsa stopp för intensiva aktiviteter. Håller mig till vardagslydnad och lite sök. Inga planer på tävlingsammanhang, utan är ute efter att ha kul ihop - lite korta spår eller sök i skogen - lek, bus i trädgården och mys i soffan.
En ras som är mindre skällig är ju ett pluss men framförallt gillar jag hundar med "personlighet" fast det har kanske inte med ras att göra.
Ok, nu lär jag väl få mothugg men bichonraserna är i mina ögon lite för milda men det beror ju på vad man menar med "personlighet". De är perfekta sällskapshundar men personligen vill jag ha en hund med lite mer "jävlar anamma".
Det finns ju några mindre terrierraser som är lite "lagom" när det gäller mentaliteten, tänker då främst på Norfolk och Norwich men även westie, cairn (som är lite livligare) och australisk terrier. Finns fler terriers som inte är så heta i temperamentet men de är lite ovanligare.
Skulle tipsa om japansk spets =) har en liten kille på 6 månader som inte alls är skällig. Lättlärd och med på allt vi hittar på och förstår att vi tar det lugnt inomhus =)
Glömde ju bild =)
Dvärgschnauzer! Liten, men jäkligt tålig, mångsidig och full med attityd! Skulle lätt överväga en sån om jag någongång ville ha en mindre hund!
Jag tittade väldigt mycket på rasen Bologna innan jag skaffade min blandras istället vilket skedde av en ren slump.
Bologna hundarna verkar vara helt underbara! De är ganska långhåriga men går att trimma. De fäller inte och är en allergivänliga hund.sök på kennelklubbens webbplats, där finner du all information om alla raser.
Ha! Vilken härlig liten en. Om jag skaffar en Bouvier eller Briard och vill ha en andrahund, då kan jag köra på en Bolonka och få en i miniformat också (tycker de ser rätt liknande ut!).
Jag är också i sökartagen, inte lätt med alla raser som finns Jag fastnade för griffonraserna, de finns i två strävhåriga varianter (griffon belge och griffon bruxellois) och en korthårig (petit brabancon). De är pigga, glada och väldigt personliga. Det som gör att jag i nuläget inte kommer att skaffa är att de kan vara lite personbundna och det passar inte vår familj i dagsläget då vi har barn och gärna vill att vem som ska kunna ta ut och så. Vi kan ha haft otur och därför rekommenderar jag ändå dessa. Ska ni vara ute mycket vintertid tror jag att de sträva är att rekommendera. Helcharmiga hundar verkligen!
Den jag just nu är inne på är cairnterriern, de tycker jag låter väldigt roliga och trevliga, robusta och glada. En ras som det känns var mer poppis förr men som det ändå verkar finnas många bra hundar av.
Lycka till!