Jag och min sambo funderar på att skaffa hund inom en 1-2 års period. Vi har båda växt upp med hund, han med jakthundar/familjehundar och jag har tränat och tävlat ffa agility men även lite lydnad, och rallylydnad med papillon. Jag har ganska hög ambitionsnivå och älskade att åka runt på olika tävlingar och träningar.
Nu när vi ska börja titta på ras kommer då problemet att han gärna vill ha en hund som han kan ta med på jakt 2-3 ggr/år i form av eftersökshund/stötjakt och jag gärna vill ha en tränings- och tävlingskompis som kan komma upp ett par klasser.
Vi har hittills tittat på Tollare (som jag personligen tycker verkar lite för tung för att bli riktigt duktig i agility?) och Kooikerhondje (som ej verkar vara så vanlig att jaga med?). Men tips mottages tacksamt på andra raser samt synpunkter på ovanstående raser utefter de önskemål vi har.
Tollare är inte ett särskilt säkert kort när det gäller jakt, tyvärr. Då tror jag faktiskt mer på (jakt)springer spaniel alternativt jaktcocker, där har ni chans att hirra en riktigt bra jakthund som även kan ta sig långt i agilityn. Dessutom är de för det mesta trevliga och lättsamma familjehundar - förutsatt att de får utlopp för sina aktiveringsbehov, givetvis.
Jag tror dessutom att hälsan är bättre än på tollarna.
Sen finns det de som använder labbe och golden även som stötande men det är ju inget som de avlas för.
Tack för ditt svar! Har inte ens tänkt på de raserna/rasvarianterna så jag ska kolla upp dem och läsa på.
Kika lite på welsh springer spaniel. De är mångsidiga jakthundar med en utmärkt nos för bl a eftersök, arbetsvilliga och rasande trevliga familjehundar. Smidiga och pigga i kroppen och kan säkert bli duktiga agilityhundar.
Engelsk och Welsh Springer Spaniel, Jaktcocker,Jaktgolden, Jaktlabbe, Flatcoated Retriever... Finns flera val.
Jag har en vän som år på år kvalar till Lag-SM i Agility med sina Engelska Springer Spaniels :)
Tack för era svar! Ska som sagt kolla upp alla era förslag. Någon som har erfarenhet av Kooikerhondje för eftersök?
Aldrig hört talas om att någon använt en Kooiker till jakt.
Dessutom är de väldigt små hundar, vill ni ha en liten hund? Träffade två stycken bara förra veckan, de skulle kunna ha fått plats i min ryggsäck