Hej!
Söker destinationer, sevärdheter ect som är hundvänliga i Sverige. Vi bor i Skåne och tänker bila runt lite i den södra halvan av Sverige, men tips högre upp mottags gärna också!
I Dalarna på Sollerön finns en bra camping där vi varit flera gånger,Där finns även hundbad,I närheten finns Tomteland i Gesunda du får ha hund med kopplad och Mora .Åker man runt Siljan kan man se Nusnäs där mycket av det kända hantverket görs och,Rättvik med Världens längsta insjöbrygga ca 600 m.Vill ni inte köra så långt finns många fina platser i Småland trästaden Eksjö,Astrid Lindgrens värld Hundar får följa med dår också. Västervik är också en jättegullig stad.Gränna med polkagrisar liksom Visings ö.Hundar kan åka remmalag precis som du och betalar barnpris.Ha en skön semester
Västervik - en så underbar liten stad. Som hämtad ur en sagobok. Och sedan den fantastiska Tjusts skärgård. Det får ni inte missa! Vi firade midsommar där på en av öarna och det var inte sista gången vi besökte den delen av Sverige det är ett som är säkert. Hundvänligt med fina promenaader och bad.
Norrland är fantastiskt .
Nä, men ni har ju Kalmar och, framför allt, Öland på nära håll . Öland är generellt sett väldigt hundvänligt, till exempel fick man - för några år sedan i alla fall - ta med sig hunden på Solliden och i djurparken.
Trollskogen uppe i norr får man heller inte missa, en perfekt hundaktivitet! Naturligtvis är en promenad på Alvaret mer eller mindre obligatorisk.
Jag upplevde det även som att befolkningen var hundvänlig (eller så är de helt enkelt turistvänliga ), hundarna var välkomna på serveringar, fick vatten utan att vi frågat och så vidare.
Eriksöre camping strax söder om Färjestaden har nischat sig på hundar, till exempel har de en hundbadstrand och en inhägnad rastgård med agilityhinder .
Öland är i väldigt behändig storlek, man kan bo på ett ställe och göra dagsturer, man behöver heller inte åka kors och tvärs för att kunna se allt. Det är också väldigt väl skyltat till de flesta av sevärdheterna.