Ni som har fler hundar i storlek, golden och schäfer 3 hundar eller fler. Vad har ni för bil/"buss"?
Kompisen har en VW Caddy life, en bra hundbil tycker jag. Det beror ju lite på om man behöver baksätet till passagerare eller om man kan ta ur det och ha burar där med.
En stor fördel med Caddyn vs en del liknande modeller som Citroën Berlingo, Peugeot Partner mfl är att Caddyn är rejält mycket djupare i bagaget.
Caddyn finns dessutom som "extralång" (maxi? Minns inte vad den heter) och slukar då hur mycket som helst.
Det går även att bygga på höjden i den typen av bil, med burar i två våningar, alternativt så kan man ha massa packning över eller under burarna om man är lite fiffig.
Caddy är en tålig och prisvärd bil även om just den vi har är ett måndagsexemplar. De blir lika förvånade varje gång den kommer till verkstan... Inte så flashig förstås, men praktisk! Skjutdörrar är suveränt och gör det dessutom lättare att få in burar mm.
Annars skulle jag titta på VW Passat variant, jag har inte kikat på de nyare modellerna men vi hade en sån innan Caddyn. Stor och rymlig, lite låg undertill om man ska ut på skogsvägar men de kanske är annorlunda nu?
Om du kan tänka dig att ta ur baksätet så är Skoda Yeti också en bra hundbil. Lite piggare än Caddyn men det beror väl även på vilken version man väljer. Vi får lätt in tre (och fler) labradorer i buren som upptar både bagaget och baksätesdelen.
Skulle jag köpa en ny bil nu så hade det antingen blivit en Caddy (om jag ska kunna ta med alla 8 hundarna) eller en Yeti (om jag bara ska ha mina två + någon/några extra)
. (I nuläget har jag en Citroën Berlingo, jag älskar bilen men den är rätt grund i bagaget.)
Har en Veteran nu mera WV Caravelle LT31 en europeisk Van så att säga haft 9 hundar i den men oftast bara 3 st ca 30 kiloshundar o dom älskar att åka bil , obs det är billigt med entusiastförsäkring o den tillåter att man kör omkring lite då o då från Fredag - Måndag.
Jag skulle nog titta på en större bil/van och använda den smart.