Har en Rhodesian Ridgeback på 8 snart 9 månader och jag undrar vilken typ av aktivering som är normal för unghund av den storleken?
Så fort han blir uttråkad börjar han pipa, jag vet att aktivering är viktigt, jag har också hört att överaktivering inte heller är bra.
Han följer med husse på kontoret, där är han rätt inaktiv men går ca 3-4 promenader fram till vi alla kommer hem från jobbet och jag tar över, då brukar jag gå en långpromenad på en timme ca och i den ingår lite lydnadsträning om att han får ofta får springa fritt en stund.
Därefter blir det 1-2 kortare promenader och då och då lite godissök/träning inomhus.
Vi går dessutom på unghundskurs 1 gång/vecka och på helgerna blir det lite längre utflykter ofta till skog och mark.
Hur mycket aktivering får era unghundar? Vad anser ni erfarna är en lagom nivå av daglig aktivering för en unghund?
Jag skulle påstå att ni aktiverar honom rätt mycket, och att det också är viktigt att lära en hund att det inte behöver hända nåt hela tiden, dvs att han faktiskt bara kan gå och lägga sig/roa sig själv med en leksak fast han är hemma. Våga ignorera pipandet, kort sagt.
Graden aktivering är väl ungefär rimligt för en vuxen sällskapshund, tror inte han tar nån skada av att det är för mycket, men ni kanske inte bör stegra. Hundar vänjer sig ju vid en viss nivå, så dra framförallt inte upp det till en punkt där ni själva tycker hundhavandet bara blir jobbigt.
Jag tycker det är så himla svårt att på egen hand veta vad som är lagom :/ men på dig låter det som det är nästan lite i överkant?
Jag skulle väl mest påstå att vad som är lagom aktiveringsgrad varierar med hunden och ägaren... De flesta som har en vuxen sällskapshund ligger väl på ungefär det du redovisar, men det beror ju på vad man har för mål med sitt hundägande, och hur mycket aktivering ens hund behöver för att må bra.
Dock tycker jag inte att du ska bry dig *för* mycket om "jag har tråkigt"-pipande. Annars riskerar du att få en hund som måste sysselsättas i timtal varje dag eftersom den aldrig fått lära sig att vara passiv.
Kort sagt, aktiveringen borde vara nog för en sällskapshund, dock har jag ingen specifik koll på RR :).
Hur mycket mental stimulans får hunden? Lite hjärn-gympa kan trötta ut/lugna ner en pigg unghund, ibland mer än fysisk motion.