Hejsan! Jag är helt ny på detta forum så om något blir konstigt så vet ni varför hehe.
jag och min sambo diskuterar hund och vad nästa hund skulle kunna vara för hund. Jag har gått och blivit såld på Golden retriver. Vi har just nu en whippet tik på två år som vi också tänker skulle tycka det va kul med en kompis. Dock känner jag att hon blir för burdus för att ha en till whippet. Dessutom vill jag ha en större hund, Som gillar att jobba lite mer, har lite mer Will to please samt att det skulle vara mysigt med två hundar. Min lilla whippa är lite för självständig. Så klart älskar ja henne mer än något annat men hon är lite egen ibland.
Sambon är dock allergisk. Så nu undrar vi om någon här inne har golden fast att hen är allergisk? Hur gör isf du för att underlätta din allergi?
Har läst om något schampoo som ska göra att man dämpar allergi genen hos hunden. Funkar ens sånt?
Mycke funderingar..
tacksam för svar!
Nej jag är inte ett troll som du nu påstår.
Människor gör egna val. Du har inget med dom valen att göra. Personen har ett val. Han vill skaffa hund. Jag vill skaffa hund. Enkelt. Han tål inte VISSA hundraser som jag skrivit ovan. Och VISSA TÅL han PERFEKT. Så ge dig tack.
Vi kommer välja bort hundraser som inte passar. Men du verkar inte kunna ge dig ang detta med hans allergi. Vi vet och är pålästa om detta ämne. Du kan sluta upplysa mig om det.
Har du inget vettigt råd att komma med så sluta skriv.
OCH NEJ inga djur kommer råka illa ut i detta fall eftersom hans allergi inte är allvarlig. Dessutom handlar det om allergi gener hos hunden som är olika på varje hund i hela världen. Så han kanske tål min tik men inte hennes kullbror.
Han reagerar inte på min hund, whippeten, kort päls och en hund som ÅTER IGEN VISSA allergiker tål.
Det finns dessutom flera allergiker som lever med sin ras som dem tål och INTE blir sjuka av.
så nu räcker det. Skriv inte igen.
Ha ett bra liv och hoppas du fortsatt mår bra :)