Vår Labrador Alfred slickar sig väldigt på högertassen. Innan var det vänstertassen, där smågnagde han också, men den har läkt nu. Nu är han på höger istället.
Det är på samma ställe på tassarna.
Någon som har något råd kring detta?
Ett alternativ är att hunden är stressad/understimulerad. Ett annat är att hunden har någon allergi eller annan hudåkomma.
Har ni gjort en utredning hos veterinären?
Vi var hos vetrinären förra veckan för att han haltade på ena frambenet. Vi visade att han slickade sig på tassen men det var inget att anmärka på tyckte vetrinären. Nu har han börjat på höger istället. Jag har skickat ett mail med bilder till vetrinären. Väntar på svar Han får inte springa, hoppa eller leka nu så han kan nog vara frustrerad.
Ett par frågor:
Hur gammal är Alfr4ed?
Har han blivit röntgad och fått resultat avseende höftleder och armbågsleder?
Han har haltat skrivet du. Att slicka och bita kan indikera att det gör ont någonstans t ex i armbågslederna eller annanstans. Är hunden ung kan det i så fall vara tecken på osteochondros (googla på det) en tillväxtstörning som måste behandlas. det är alltså inte fråga om växtvärk som många tror.
Det finns anna orsak nämligen furunkulos som kan drabba tassar. Det blir rött lite svullet och det kan också slå upp regelrätta bölder.
Du bör ta förnyad kontakt med kunnig veterinär och ordentligt utreda orsaken innan det blir ett verkligt problem, vilket både osteochondros och furunkulos sannerligen kan bli.
Jag kunde inte se bilderna när jag skrev mitt förra inlägg. Det din hund har är med största sannolikhet furunkulos. Det är en infektion av stafylokocker och oftast igger en allergi bakom det hela. Hunden ska behandlas med antibiotikakur, men du som hundägare måste också se till att tassarna hålls rena och torra, t ex efter promenader när det är vått eller fuktigt ute. Att hunden slickar på bölderna är verkligen inte bra så en riktigt tunn bomullssock fastsatt med klibb-binda runt benet är bra nattetid eller då man inte kan hålla koll på hunden. Furunkulos kan ibland vara besvärligt att bli av med då bölderna har en tendens att återkomma, så en allergiutredning bör nog sättas igång omgående. Torrt och rent är bra ledord.
Vi var hos vetrinären och du hade rätt
Tack för råd.
/M